Özel Araştırma

Et ve Balık Mağazaları adı altında satış yapan mağazalar; Et ve Süt Kurumu’na ait değildir.


Önceki hafta tarafımıza gönderilen bir şikayet sonrası sizlerden gelen mesajlar üzerine bir araştırmaya giriştik. Araştırma yaptıkça, geçtiğimiz yıl çeşitli yayın organlarından ve kurum web sitesinden de açıklanan fakat birçok insanın fark etmediği bir gerçekle yüzleştik. İstanbul Maltepe ve 15 farklı ilçede faaliyet gösteren Et ve Balık Mağazaları’nın, aslında Et ve Süt Kurumu’na bağlı olmadığını fakat kurumu taklit ederek satış yaptığını öğrendik. Maltepe mağazasına bizzat giderek durumu anlamaya çalıştık; mağazaya girdiğimizde, tabelası, logosu ve mağazada satılan ürünler olmak üzere birçok açıdan kurumun taklit edildiğini gördük.

Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmada, İstanbul ve çeşitli illerde bulunan 15 adet – eski adıyla – Et ve Balık Kurumu mağazasının, 27 Ağustos 2017’de Franchise anlaşması bitiminden sonra Et ve Balık Mağazaları olarak faaliyetine devam ettiği anlaşılıyor. Mağazaların logo, web sitesi ve tabelasının benzer şekilde tasarlanması ile söz konusu el değiştirme tüketiciler tarafından neredeyse algılanmıyor. Et ve Süt Kurumu bu mağazalar ile ilgili süreci mahkemeye taşıyor. Aldığımız bilgiye göre, üzerinden 1,5 seneye yakın zaman geçmesine rağmen mahkeme süreci devam ediyor.

Et-ve-Süt-Kurumu-2

Bu araştırma sürecimiz; bir takipçimiz tarafından gönderilen ve söz konusu mağazalardan alınmış, Et ve Süt Kurumu tarafından üretilen E.B.K. markalı sucuktaki etiket hilesiyle ortaya çıktı. Öyle ki, sucuğa ait Son Tüketim Tarihi 26.10.2018 olmasına rağmen, Beşiktaş Ihlamur’daki taklitçi mağazada ürün 06.11.2018 Üretim Tarihi etiketiyle satılmış ve etikette Son Tüketim Tarihi belirtilmemiştir.

Konuyla ilgili Et ve Süt Kurumu; “Kurum mağazalarımızda kg. fiyatı 34,65₺’den satılan EBK markalı sucuğun, Beşiktaş’ta özel bir işletme tarafından, kurum satış mağazalarından perakende olarak temin edildiği ve üzerine fiyat farkı eklenerek ve farklı etiketlerle satışa konulduğu anlaşılmıştır.” şeklinde açıklama yapmıştır. Tüm bu süreç sonrasında; söz konusu taklitçi mağazanın web sitesindeki şu ifade dikkatimizi çekmiştir; “Hedefimiz; Türkiye’nin en güvenilir gıda firması olmak” #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri