Daha önce incelemesini yaptığımız Ülker Çubuk Kraker’i ambalajda yayınlanan Besin Değerleri tablosu sonrasında tekrar incelemesini yapıyoruz. Biliyorsunuz, Ülker markalı ürünlerde Besin Değerleri tablosu bundan birkaç ay öncesine kadar mevzuatın zorunlu kılmadığı ürünler dışında yayınlanmıyordu. Bu konuda hesabımız üzerinden ve sizlerin desteğiyle oluşturduğumuz kamuoyu sonrasında Ülker ürünlerine Besin Değerleri tablosu eklemeye başlamıştı. Ülker Çubuk Kraker’i içeriği ve besin değerleri tablosu çerçevesinde yeniden inceliyoruz.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Buğday unu, Palm yağı ve Tuz olduğunu görüyoruz. Ürünün tek pakette 3,1 gr. yağ içerdiğini belirtelim. Aynı paketteki Doymuş yağ oranı ise 1,4 gr.’dır. Bu haliyle, ürünün Doymuş yağdan gelen enerji oranı %6’dır.

🔸Üründe ilave şeker ya da mısır şurubu bulunmuyor. Tuz oranı ise %3,4 olarak belirlenmiştir. Bu da 52 gr.’lık 1 adet standart paketten vücuda 2,5 gr. tuz alındığını gösteriyor. Bu da Kardiyoloji uzmanları tarafından belirtilen günlük 5 gr. limitinin yarısını tek başına karşılamaya yetmektedir. Bu haliyle, özellikle çocukların yüksek oranda ve sıklıkla tüketimi bu kapsamda dikkatle değerlendirilmelidir. Ürünün 52 gr.’lık standart tek paketinden 208 kcal enerji alınmaktadır. Bu enerjinin %75’i Karbonhidrattan gelirken, %13’ü Yağdan ve %10’u da Proteinden gelmektedir.

lker-Çubuk-Market-1

🔸Son olarak ürünün içeriğiyle ilgili iki noktaya değineceğiz. Üründe daha önce olmamasına rağmen, son aylarda içeriğe eklenmiş haliyle Soya Lesitini bulunmaktadır. Üründe ayrıca, son paylaştığımız halinden farklı olarak Yağsız süttozu ilavesi olduğu görülmektedir. Bu haliyle, ürünün güncel içeriğinde Süt tozu bulunduğu ve alerjen bireylerin dikkatli tüketmeleri gerektiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

lker-Çubuk-Market-2

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Tuz, (%3,4), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Hidroksit), Emülgatörler (Soya Lesitini, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik esterleri), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Tam yağlı süttozu.
💉Alerjen Uyarı: Gluten Soya ve süt ürünü içerir. Eser miktarda susam, fındık ve yumurta içerebilir.
🔎Ülker Çubuk Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 208 kcal
👉Karbonhidrat 39,2 gr.
👉Yağ 3,1 gr.
👉Protein 5,2 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 adet standart paket (52 gr.) için verilmiştir.