Krakerler

Ülker Çubuk Kraker


Bundan yıllar önce incelediğimiz Ülker markalı Çubuk Kraker ürününü, 50. yıl konsepti üzerine tekrar inceliyoruz. Ürünü daha önce besin değeri beyanı yapmadığı için inceleyememiştik, ürün ayrıca içeriğinde bazı değişikliklere gitmişti. Yıllar önce soya lesitini içermeyen üründe daha sonra emülgatör ilavesi olmuş, ayrıca ürün süt tozu ilave edilerek laktoz toleransı olan kişiler için tüketilmesi sıkıntılı bir ürün haline getirilmişti. Ürünün 40 gr.’lık ambalajlarda, “7’den 70’e Teşekkürler Türkiye” sloganıyla satıldığını görüyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağ ve Tuz olduğunu görüyoruz. Ürün aslında bir kraker için gereken üç temel bileşenin yer aldığı içeriğindeki detaylarda ise; bitkisel yağ olarak palm yağı kullanıldığını anlıyoruz. Üründe ayrıca %3,5 oranında tuz bulunuyor. Bunun yanında ürünün içeriğinde ilave şeker, glikoz-fruktoz şurubu, aroma verici ya da koruyucu katkı maddesi bulunmaması olumlu yönleri olarak dikkat çekiyor. Fakat ürünün besin değerleri tablosunda şeker kısmının “0” olarak beyan edilmesi, gerçeğe aykırı geliyor. Öyle ki, üründe kullanılan buğday unu da düşük de olsa doğal olarak şeker içeriyor. Farklı markaların çubuk krakerlerine de bakıldığında bu değerin sıfır olarak beyan edilmediği kolayca anlaşılıyor. Ürünün bu haliyle tüketiciye ne denli doğru bilgi verdiği tartışmalıdır.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra emülgatör, asitlik düzenleyici ve kabartıcılar gibi katkı maddeleri yer alıyor. Üründe emülgatör olarak soya lesitini ile muhtemelen soya bazlı yağ asitlerinin esterleri bulunuyor. Üründe ayrıca asitlik düzenleyici olarak Sodyum Hidroksit ilavesi bulunuyor. Üründe son sırada ise daha önce içerikte yer almayan tam yağlı süttozu ilavesi dikkat çekiyor. Bindelik oranda yer alan süttozu ilavesiyle ürünün laktoz intoleransı olan kişiler için alerjen bir ürün haline geldiğini belirtelim. Üründe ayrıca eser miktarda yumurta, susam ve sert kabuklu meyveler bulunabileceği uyarısı da firma tarafından etikette yapılıyor.

Ürün bu haliyle 40 gr.’lık tek pakette 161 kcal enerji veriyor. Ürün tek paketinde 29,2 gr. karbonhidrat yanında 1 gr. lif içeriyor. Üründe 2,5 gr. yağ ve 4,8 gr. protein bulunuyor. Üründe tek pakette 1,7 gr. tuz bulunuyor. Kardiyoloji uzmanları tarafından tuz tüketimi limitinin günlük 5 gr. olarak belirtildiğini hatırlatarak, özellikle çocukların yüksek oranda ve sıklıkla tüketimi bu kapsamda dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmak gerekiyor. Ayrıca ürünün reklamlarında RTÜK tarafından zorunlu tutulan akar bantları yayınladığını, ürünün bu haliyle kırmızı kategoride yer alan ürünler arasında bulunduğunu belirtmek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Tuz, (%3,4), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Hidroksit), Emülgatörler (Soya Lesitini, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik esterleri), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Tam yağlı süttozu.
💉Alerjen Uyarı: Gluten Soya ve süt ürünü içerir. Eser miktarda susam, fındık ve yumurta içerebilir.
🔎Ülker Çubuk Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 208 kcal
👉Karbonhidrat 39,2 gr.
👉Yağ 3,1 gr.
👉Protein 5,2 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 adet standart paket (52 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri