Barlar, İlave Şekersiz

Züber Kakao Fındıklı Bar


Uzun zamandır çokça sorulan ürünlerden birini inceleyeceğiz. Katkısız ve ilave şekersiz meyve ve kuruyemiş barı olarak satılan Züber markalı ürünleri inceleyeceğiz. İlk olarak; Kakao ve Fındıklı çeşidi inceliyoruz.

Züber-Kakao-Fındıklı-Market-1

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Hurma, Fındık ve Kakao kitlesi olduğunu görüyoruz. Ürünün temelini de bu üç bileşen oluşturuyor. Hurma oranı yazmamakla birlikte ürün; %28 oranında Fındık ve %8 oranında da Kakao Kitlesi içeriyor. Üründe ayrıca ilave olarak Yulaf kepeği ve Hindiba Kökü lifi bulunuyor. Bu da halihazırda İlave Şeker içermeyen ürünün lif oranının da artmasını sağlıyor. Ürünün 40 gr.’lık tek adedinde 13 gr. Şeker bulunurken, buna karşılık olarak 6,8 gr. Lif içeriyor. Bu da ürünün tüketimi sonrasında kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olarak, tokluk süresini uzatacak bir faktör olarak dikkat çekiyor.

🔸Burada dikkat çekmemiz gereken bir noktaysa; ürünün ambalajında Karbonhidrat değerinin paylaşılmamış olmasıdır. Ürünün kalorisini oluşturan öğelere baktığımızdaysa; 40 gr’da 6,2 gr. Yağ ve 4 gr. Protein olduğunu görüyoruz. Bu bilgiler üzerinden hesapladığımızda 156 kcal’nin 71,8 kilokalorisinin Yağ ve Proteinden geldiğini anlıyoruz. Buna göre, üründe Karbonhidrattan gelen kalori miktarı 84,2 kcal’dir. Bu da üründe yaklaşık 21 gr. Karbonhidrat olduğunu göstermektedir.

🔸Bu haliyle, ürünün verdiği 156 kcal enerjinin %53,9’unun Karbonhidrattan geldiğini ve karbonhidrat içeriğinde ilave şeker bulunmadığını belirtelim. Ürünün mevzuat gereği Şeker olarak tanımladığı besin öğesinin ise, hurmadan gelen doğal şeker olduğunu söylemek gerekiyor. Üründen alınan kalorinin %35’i de Yağdan gelmektedir. Ürünün proteinden gelen enerji miktarı ise %10 seviyesindedir. Üründe ayrıca, Doğal fındık aroması olduğunu da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Hurma, Fındık (%28), Kakao Kitlesi (%8) [Kakao, Kakao yağı], Yulaf kepeği, Hindiba Kökü lifi, Doğal fındık aroması
💉Alerjen Uyarı: Badem, antep fıstığı, yer fıstığı, ceviz ve kaju içerebilir.
🔎Züber Kakao Fındıklı Bar Besin Değerleri
👉Enerji 156 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 6,2 gr.
👉Protein 4 gr.
👉Lif 6,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (40 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri