Özel Araştırma

Kaşar peyniri diye Eritme peynir tüketiyor olabilirsiniz


Önceki hafta bir video paylaşmış ve “Kaşar peyniri reyonundaki eritme peynirleri görebiliyor musunuz?” diye sormuştuk. Anketimizdeki bu soruya 14 bin kişi “Hayır” cevabını vermişti. Bu da Kaşar peynir ile Kaşar peyniri görünümlü Eritme peynirleri arasındaki farkın önemli bir kitle tarafından hala bilinmediği gerçeğini ortaya koydu.

🔸Kaşar peynir Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliğinin 4. Maddesi (ğ) fıkrasında, Eritme peyniri ise aynı tebliğin aynı maddesinin (d) fıkrasında tanımlanmaktadır. Kaşar peyniri tanımında özetle; hammadde yani sütün peynir mayası ile pıhtılaştırılarak teleme elde edilmesi ile üretildiği anlatılmaktadır. Eritme peynirlerinde ise, doğrudan teleme veya peynirler kullanılabilmektedir.

🔸Yani kaşar peynirinde hammadde süt iken, eritme peynirinde hammadde daha önce üretilmiş peynirlerdir. Kaşar peynirlerde olgunlaşma doğal olarak gerçekleşirken, eritme peynirler teleme veya peynirlerin çeşitli süt ürünleri ile karıştırılması, bu karışıma ısıl işlem uygulanması ve sonrasında da emülsifiye edici tuzlar katılmasıyla elde edilmektedir. Bu haliyle, kaşar peyniri ile eritme peynirinin son ürünü elde edilirken geçirdiği süreçler birbirinden farklıdır. Eritme peyniri üretiminde eski peynirlerin kullanılması, taze eritme peynirinde ise süt ve peynir mayasından elde edilen telemenin kullanılması söz konusudur. Oysa ki, kaşar peynirler süt ve peynir mayası ile doğal, maliyetli ve standartize edilemeyecek bir olgunlaşma süreciyle üretilen peynirlerdir.

🔸Eritme peynirleri; Kahvaltı keyfi, Tost Keyfi gibi pazarlama ifadelerinin yanısıra, Tost peyniri veya Dilimli Tost Peyniri isimleriyle satılmaktadır. Genellikle kaşar peynirleri reyonunda satılan bu ürünler incelendiğinde; üründe süt yerine Cheddar peyniri, Kaşar peyniri, Beyaz peynir kullanıldığını görülmektedir. Bu peynirlere; Tereyağı ilave edilerek karışım sağlanıyor ve ardından da Sodyum Sitrat, Sodyum Fosfat, Potasyum Fosfat gibi Emülsifiye edici tuzlar ekleniyor. Ürünlerde genel itibariyle Koruyucu olarak Potasyum Sorbat olduğunu da görüyoruz. Eritme peynirlerle ilgili dosyamıza marka bazlı incelemelerimizle devam edeceğiz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri