Özel Araştırma

Aldığımız peynirlerin aslında Eritme peynir olduğunu nasıl anlarız?


Hesabımızda yayınlanan Eritme peyniri paylaşımı sonrasında birçok yorum ve soru geldi. Genel itibariyle sorular Eritme peynirlerin nasıl ayırt edilebileceği sorusuydu. Aslında çözüm basit; etiketleri okumak! Öyle ki, her çeşit eritme peynirinin yasal isim beyan kısmında Eritme Peyniri olduğu mutlaka yazmaktadır. Ve eritme peynirlerinin olmazsa olmazı “emülsifiye edici” tuzlardır. Aslında ilk bakışta ayırt etmekte zorlanmakta da çok haklısınız, çünkü eritme peynirlerin karşımıza hangi çeşitte ve hangi surette çıkacağı pek belli olmuyor.

Yaptığımız market incelemelerinde birçok farklı çeşit Eritme peynir olduğunu görüyoruz. Bunlardan; Tost peyniri, Dilimli tost peyniri, Dilimli peynir, Kahvaltılık peynir gibi çeşitler kaşar peynirine benzeyen paketlerde satılıyorken, yine kaşar peynirleriyle aynı raflarda yer almaktadır. Uzun yıllardır raflarda olan Üçgen peynir ve Krem peynir gibi çeşitler ise peynirden üretilen Eritme peynirlerine örnektir. Bunun yanısıra, özellikle son dönemlerde ucuzluk marketlerinde gördüğümüz farklı peynir çeşitlerine benzeyen türde Eritme peynirler de raflarda yer bulmaktadır. Bunlardan en çarpıcı örnekler; Örgü peyniri gibi görünen Örgülü peynir ismiyle satılan Eritme peyniri, Tel Peynir gibi görünen fakat Telli peynir ismiyle satılan Eritme peyniri ve Dil peyniri gibi görünen fakat Dilli Peynir ismiyle satılan Eritme peynirleridir. Yine buna benzer olarak top peynir veya çubuk peynir olarak satılan eritme peynirler de raflarda yer almaktadır.

Bu haliyle, çoğunlukla kaşar peynir başta olmak üzere hammaddesi süt olan taze peynir çeşitlerini taklit edercesine isimlendirilen, ambalajlanan ve konumlandırılan çok farklı çeşitte eritme peyniri piyasada mevcuttur. Söz konusu eritme peynirlerinden bir kısmı peynir hammaddesiyle, bir kısmı da Taze eritme peyniri kategorisinde Süt hammaddesiyle üretilmektedir. Üretim esnasında gerek kullanılan sütün miktarı, gerek içeriğindeki Emülsifiye edici tuzlar ve Katkı maddeleri ve gerekse olgunlaşma süresi ve dolayısıyla maliyeti de eritme peynirleri doğal peynirlerden ayrıştırmaktadır. Bu haliyle, #NeYediğiniziBilin bakış açısıyla peynir alırken ürünün ambalajındaki sloganlardan ziyade, yasal isim beyanına bakmanız sizleri bu konuda doğru tüketime yönlendirecektir.

Eritme peynirleri karşımıza farklı şekillerde çıkabiliyor; Dilimli Peynir

Ürünün içeriğine bakıldığında hammadde olarak süt değil; Cheddar peynir içerdiğini görüyoruz. Yani daha önce üretilmiş ve muhtemelen piyasadan dönmüş Cheddar peynirlerin Emülsifiye edici tuzlar yani kimyasallar ile yeniden üretildiğini anlıyoruz.

Eritme peynirleri karşımıza farklı şekillerde çıkabiliyor; Tost Peyniri ve Dilimli Tost Peyniri

Yine çokça karşılaşılan bir diğer eritme peyniri örneği; Tost peyniridir. Marketlerde çok sayıda markanın Tost peyniri görülebiliyor. Bu peynirlerin kimisi hammaddesi İnek sütü olan taze eritme peynirler olup, kimi de hammaddesi daha önce üretilmiş peynirler olan eritme peynirlerdir. Her iki ürün de geleneksel taze peynir kategorisinde olmayıp, emülsifiye edici tuzlar yani kimyasallar ile üretilmiş ve olgunlaştırılmıştır.

Eritme peynirleri karşımıza farklı şekillerde çıkabiliyor; Kahvaltılık Peynir

Yine çok sayıda karşılaşılan bir eritme peynir cinsi de; Kahvaltılık peynir veya Kahvaltı Keyfi isimleriyle satılan peynirlerdir. Bu peynirlerin de çoğunun taze eritme peyniri olduğu yani kimyasal emülfisiye edici tuzlar ile üretildiği içerik bilgilerinden açıkça görülmektedir. Bu ürünlerin çoğunluğu da Potasyum Sorbat başta olmak üzere koruyucu maddeler içermektedir.

Eritme peynirleri karşımıza farklı şekillerde çıkabiliyor; Üçgen Peynir

Eritme peynirlerin karşımıza çıkan en bilinen şekillerinden biri de Üçgen peynir formudur. Yıllardır Karper başta olmak üzere birçok farklı markanın ürettiği bu peynirlerde genellikle daha önce üretilmiş farklı cins peynirler hammadde olarak kullanılıyor. Piyasadaki üçgen peynirlerin tamamının eritme peynir kategorisinde olduğunu belirtelim.

Eritme peynirleri karşımıza farklı şekillerde çıkabiliyor; Krem Peynir

Yine çokça karşımıza çıkan ve birçok farklı marka tarafından üretilen Krem peynirler de eritme peynir çeşitlerinden biridir. İçeriğine baktığınızda hammadde olarak süt değil, peynir göreceğiniz bu peynirler, taze peynir kategorisinde olmayıp, Emülsifiye edici tuzlar ve çeşitli katkı maddeleri içermetkedir. Bu peynirlerde besin değerini arttırmak adına çeşitli vitamin ilaveleri de yer almaktadır.

Eritme peyniri çeşitleri bunlarla sınırlı değil; Örgülü peynir, Telli peynir gibi ürünlere de ambalajın arkasını çevirerek mutlaka bakın!

Bu başlığı açmamızdaki en temel tespitlerden biri de aslında bu peynirlerdir. Öyle ki, Krem peynir, Üçgen peynir, Tost peyniri gibi ifadelerin eritme peynirleri işaret ettiği bilinen veya fark edilebilecek gibi bir durumken; Örgü ve tel peynir gibi geleneksel isimlerde yapılan bu tarz oynamalar alenen tüketiciyi aldatmaya yönelik hamleler olarak dikkat çekmektedir.

Öyle ki, aslında birer eritme peynir olan bu peynirler gördüğünüz gibi; Örgülü peynir, Telli peynir gibi isimlerle tüketiciye sunulabiliyor. Ürünlerin hemen altında veya ambalajın arkasında yer alan yasal isimlerinde ise Eritme peyniri ifadesinin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Fotoğraflardan açıkça görüldüğü gibi taze eritme peyniri kategorisindeki ürünlerde Koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve çeşitli Emülsifiye edici tuzlar dikkat çekiyor.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri