Özel Araştırma

Aldığımız peynirlerin aslında Eritme peynir olduğunu nasıl anlarız?


Dün yayınladığımız Eritme peyniri paylaşımı sonrasında birçok yorum ve soru geldi. Genel itibariyle sorular Eritme peynirlerin nasıl ayırt edilebileceği sorusuydu. Net olarak belirtmek gerekir ki, her çeşit eritme peynirinin yasal isim beyan kısmında Eritme Peyniri olduğu mutlaka yazmaktadır. Ve eritme peynirlerinin olmazsa olmazı; Emülsifiye edici tuzlardır. Aslında ilk bakışta ayırt etmekte zorlanmakta da çok haklısınız, çünkü eritme peynirlerin karşımıza hangi çeşitte ve hangi surette çıkacağı pek belli olmuyor.

🔸Yaptığımız market incelemelerinde birçok farklı çeşit Eritme peynir olduğunu görüyoruz. Bunlardan; Tost peyniri, Dilimli tost peyniri, Dilimli peynir, Kahvaltılık peynir gibi çeşitler kaşar peynirine benzeyen paketlerde satılıyorken, yine kaşar peynirleriyle aynı raflarda yer almaktadır. Uzun yıllardır raflarda olan Üçgen peynir ve Krem peynir gibi çeşitler ise peynirden üretilen Eritme peynirlerine örnektir. Bunun yanısıra, özellikle son dönemlerde ucuzluk marketlerinde gördüğümüz farklı peynir çeşitlerine benzeyen türde Eritme peynirler de raflarda yer bulmaktadır. Bunlardan en çarpıcı örnekler; Örgü peyniri gibi görünen Örgülü peynir ismiyle satılan Eritme peyniri, Tel Peynir gibi görünen fakat Telli peynir ismiyle satılan Eritme peyniri ve Dil peyniri gibi görünen fakat Dilli Peynir ismiyle satılan Eritme peynirleridir. Yine buna benzer olarak top peynir veya çubuk peynir olarak satılan eritme peynirler de raflarda yer almaktadır.

🔸Bu haliyle, çoğunlukla kaşar peynir başta olmak üzere hammaddesi süt olan taze peynir çeşitlerini taklit edercesine isimlendirilen, ambalajlanan ve konumlandırılan çok farklı çeşitte eritme peyniri piyasada mevcuttur. Söz konusu eritme peynirlerinden bir kısmı peynir hammaddesiyle, bir kısmı da Taze eritme peyniri kategorisinde Süt hammaddesiyle üretilmektedir. Üretim esnasında gerek kullanılan sütün miktarı, gerek içeriğindeki Emülsifiye edici tuzlar ve Katkı maddeleri ve gerekse olgunlaşma süresi ve dolayısıyla maliyeti de eritme peynirleri doğal peynirlerden ayrıştırmaktadır. Bu haliyle, #NeYediğiniziBilin bakış açısıyla peynir alırken ürünün ambalajındaki sloganlardan ziyade, yasal isim beyanına bakmanız sizleri bu konuda doğru tüketime yönlendirecektir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri