Kek ve Pasta

Eti Topkek Fındıklı Kakaolu


Birçok çocuk tarafından tüketilen ve uzun yıllardır rafta yer alan Eti Topkek Fındıklı Kakaolu çeşidini inceliyoruz.

Birazdan okuyacağınız; Eti Kakaolu Topkek incelemesi hesabımızda 5 Aralık 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Ürün inceleme yapıldığı tarihte tek paketi 40 gr. olarak satılmaktaydı. 2019 yılı Eylül ayı itibariyle yaptığımız market incelemesinde ürünün gramajının “gizli zam” uygulaması kapsamında 35 grama düşürüldüğü görülmektedir.

gıda dedektifi

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Şeker, Yumurta ve Buğday unu olduğunu görüyoruz. Başta bir deyişle, bu kekte Undan çok yumurta, yumurtadan çok şeker var. Bu haliyle ürünün 40 gr.’lık tek ambalajda 12,2 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Üründe ayrıca, ilave şeker olarak Glikoz-fruktoz şurubu da bulunuyor. Bu da 2-3 ısırıkta bitirilen 40 gr.’lık bu kekte tam 6 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu gösteriyor. Ürünün bu haliyle İlave şekerden gelen kalori oranı %29 gibi yüksek bir orandadır. Buna karşılık ürünün tek paketinde 1,7 gr. Lif bulunmaktadır.

Eti-Topkek-1

Üründe Bitkisel yağ olarak Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola karışımı kullanılmıştır. Bu haliyle ürünün 40 gr.’lık tek pakette 8,7 gr. Yağ içerdiğini, bu yağın 3,7 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu da üründen alınan kalorinin %20’sinin Doymuş yağdan geldiğini gösteriyor. Hep dediğimiz gibi, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu iki kriter için koyduğu üst limit olan %10’nun bu üründe de %49 gibi yüksek bir oranla aşıldığını, henüz yürürlüğe girmemiş Türk Gıda Kodeksi mevzuatına göre, bu ürünün bu haliyle sağlık beyanı yapamayacağını belirtelim.

Üründe bunların yanısıra %6,1 oranında Fındık ve %2,9 oranında Kakao bulunmaktadır. Yani ürünün tek paketinde 2,44 gr. Fındık, 1,16 gr. Kakao bulunuyor. Üründe bunun yanısıra Nem verici, Emülgatör, Kabartıcılar, Aroma verici, Koruyucu, Asitlik Düzenleyici ve Kıvam arttırıcı gibi farklı katkı maddeleri yer almaktadır.

🔎İçindekiler;Şeker, Yumurta, Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Fındık (%6,1), Glikoz-fruktoz şurubu, Kakao (%2,9), Süt tozu, Nem verici (Gliserol), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Yağ asitlerinin poliglierol esterleri), Kabartıcılar (Sodyum Asit Pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Aroma verici, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Kıvam arttırıcı (Ksantam gam)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, Fındık, Süt ürünü içerir. Eser miktarda susam ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Eti Topkek Besin Değerleri
👉Enerji 168,8 kcal
👉Şeker 12,2 gr.
👉Yağ 8,7 gr.
👉Protein 2,8 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (40 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri