Kek ve Pasta

Uno Pastaban


Çoğu kişinin evde yaptığı pastalarda kullandığı Pasta tabanlarından Uno markasıyla piyasada bulunan Pastaban’ın sade çeşidini inceleyeceğiz. Ürünün ambalajında 10-12 kişilik olarak belirtilmiş olan 250 gr.’lık ambalajlarda satıldığını görüyoruz. Bu bakış açısıyla Pastaban’ın konulduğu pastalarda tek diliminin ortalama 25 gr. olduğunu hesaplıyoruz.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Buğday unu, Yumurta, Şeker olduğunu görüyoruz. Üründe İlave sofra şekerinin yanısıra Glikoz-fruktoz şurubu da bulunuyor. Bu haliyle, tek paket üründe tam 70 gr. yani yaklaşık 35 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Bunun 25 gramdaki yani tek dilimdeki karşılığı ise 7 gr. ilave şeker yani yaklaşık 3 tane küp şekerdir. Bu şeker oranının sadece pasta tabanı için verildiğini vurgulayalım. Özetle; tek dilim pastanın sadece tabanı 3 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor diyebiliriz. Bu haliyle, üründen alınan kalorinin %35’i İlave şekerden gelmektedir.

Uno-Pastaban-Sade-1
🔸Üründe bu içeriklerin yanısıra Emülgatör, Nem tutucu, Asitlik düzenleyici, Kabartıcı, Koruyucu, Kıvam arttırıcı ve Aroma verici gibi katkı maddeleri bulunuyor. Üründe ayrıca Peynir altı suyu tozu ve Süt tozu olmak üzere farklı süt bileşenleri yer alıyor. Koruyucu olarak Kalsiyum Propiyonat ve Sorbik asit kullanıldığını belirtelim. Ürünün ilave yağ içermediğini, bu sebeple ürünün 25 gr.’lık tek dilimde 0,5 gr. Yağ bulunduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Yumurta, Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Buğday nişastası, İçme suyu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Yağ asitlerinin poligliserol esterleri), Nem Tutucu (Sorbitol), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Hidroksit, Stearik asit), Gliserin, Peynir altı suyu tozu, Kabartıcı (Disodyum dihidrojen Difosfat, Disodyum Pirofosfat, Sodyum Bikarbonat), Tuz, Süt tozu, Koruyucu (Kalsiyum Propiyonat, Sorbik Asit), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Aroma verici (Vanilin)
🔎Uno Pastaban Besin Değerleri
👉Enerji 80 kcal
👉Şeker 7 gr.
👉Yağ 0,5 gr.
👉Protein 1,6 gr.
📌Not: Yaklaşık 1 dilime denk (25 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri