Çay Kahve

Lipton Double Ice Tea


Soğuk çaylar son dönemde çokça tüketilen ve tüketim kültürümüzde yer edinmiş bir içecek haline gelmiştir. Çay seven bir toplum olduğumuzu keşfeden firmalar yıllardır çeşitli Soğuk çayları üretmeye devam etmiş ve son yıllarda da çeşitlenme gittikçe artmıştır. Lipton markasıyla üretilen Ice Tea ürününü Double Ice Tea çeşidini inceliyoruz.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Su, Şeker ve Fruktoz yer aldığını görüyoruz. Ürünün temel bileşenleri aslında bunlar diyebiliriz. Bu haliyle, ürünün 100 ml.’de 4,5 gr. İlave şeker içerdiğini belirtelim. Bu da tek kutuda yani 500 ml.’de tam 22 gr. ilave şeker yapıyor. Daha net anlatmamız gerekirse, 1 su bardağı soğuk çayda yaklaşık 5 tane küp şeker bulunuyor. Ürünün tek kutusunda ise 11 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Üründe fruktoz ilavesi olduğunu fruktozun kana bu denli hızla karışmasının karaciğer yağlanmasının birincil faktörlerinden biri olduğunu hatırlatalım.

Lipton-İnceleme-market-1🔸Ürüne bu şeker yüküne ek olarak Tatlandırıcı olarak Steviol Glikozitler yani Stevya çeşidi kullanılmıştır. Ürünün bu haliye son derece tatlı olduğunu söylemek gerekiyor. Tabi bu konuda daha önce deneyenlerden fikir almak gerekir. Üründe bunun yanısıra Sitrik asit, Malik asit gibi asitler ve Asitlik Düzenleyici olarak Trisodyum Sitrat bulunuyor. Ürün Antioksidan olarak Askorbik asit içeriyor.

🔸Tam unutuyorduk, üründe ayrıca çay da bulunuyor. Ne de olsa bu ürün Soğuk çaydı değil mi? Üründeki çay oranına baktığımızdaysa %0,12 yani binde 12 oranında Çay ekstraktı içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle 500 ml.’lik tek kutuda sadece 6 gr. çay ekstraktı bulunuyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Fruktoz, Siyah çay ekstraktı (%0,12), Aroma vericiler, Asitler (Sitrik asit, Malik asit), Asitlik Düzenleyici (Trisodyum Sitrat), Antioksidan (Askorbik asit), Tatlandırıcı (Steviol Glikozitler)
🔎Lipton Double Ice Tea Besin Değerleri
👉Enerji 100 kcal
👉Şeker 22 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek teneke kutu (500 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri