Kek ve Pasta

Eti Süt Burger


Önceki gün tarafımıza çok sayıda gelen DM sonrasında Eti Süt Burger isimli ürünün Migros marketlerin sosyal medya hesapları üzerinden sponsorlu yani ücretli olarak “Çocuğunuz için sağlıklı atıştırmalık arıyorsanız Migros’a gelin ve Eti Süt Burger ile tanışın” ifaderiyle reklamının yapıldığını gördük. Burada özellikle bu ürünün “sağlıklı atıştırmalık” olarak lanse edilmesi gerek mevzuat gerekse sağlık kriterleri açısından kabul edilir bir durum asla değildir. Bu ifadeyle sponsorlu gönderiler üzerinden reklamı yapılan Eti Süt Burger ürününü şimdi inceliyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda %63 oranında Kek ve %37 oranında Sütlü Krema içerdiğini görüyoruz. Kekin içeriğinde ilk üç sırada; Şeker, Yumurta ve Buğday unu bulunuyor. Kek içeriğinde bunların yanısıra şeker ilavesi olarak Nişasta bazlı Glikoz şurubu bulunuyor. Kek ayrıca %18 oranında Pastörize süt, %1,3 oranında bal içeriyor. Kekte Bitkisel yağ olarak Fındık ve Ayçiçek yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu durum Eti ürünlerinde pek de görmediğimiz bir durum. Fakat, üründeki Sütlü kremada yine diğer ürünlere benzer olarak Palm yağı kullanıldığını görüyoruz. Sütlü Kremada ise ilk üç sırada; Glikoz şurubu, Hindistan cevizi yağı ve Dekstroz bulunuyor. Krema ayrıca sofra şekeri de içeriyor. Kremada yani sadece sütten ibaret olması gereken bu içerikte süt içeriği %11 oranında süt tozu ve %6,6 oranında Yağsız pastörize süt ile sağlanmış durumdadır.

Eti-Süt-Burger-Standart-1

Bu haliyle, 35 gramlık tek adet üründe 11,8 gr. İlave şeker bulunuyor. Bu da tek adet ürünü tüketen bir çocuğun yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker aldığı anlamına geliyor. Başka bir deyişle, bu ürünü tüketen bir çocuk aldığı kalorinin %41’ini İlave şekerden almaktadır. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Gıda Kodeksi’nin “sağlık beyanı” kriterlerine göre %10’u geçmemelidir. Yaklaşık 4 kat yüksek bir orandan bahsediyoruz.

Eti-Süt-Burger-market-1

Gelelim üründeki yağ oranlarına. Üründe Fındık ve Ayçiçek yağı haricinde; Hindistan Cevizi ve Palm yağı bulunduğunu belirtelim. Özellikle Sütlü Kremada yer alan Hindistan Cevizi ve Palm yağı, doymuş yağ oranı çok yüksek iki bitkisel yağdır. Bu haliyle, ürünün tek adette içerdiği 3,78 gr. yağın 2,1 gramı Doymuş yağdır. Bu da tek adet ürünü tüketen bir çocuğun aldığı kalorinin %16’sının Doymuş yağdan geldiğini göstermektedir. Bu oran da yine Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Gıda Kodeksi’nin “sağlık beyanı” kriterlerine göre %10’u geçmemelidir. Burada da yine 1,5 kat daha yüksek bir orandan bahsediyoruz.
Bu çerçevede, söz konusu bu üründe bal, yumurta, süt gibi bileşenlerin bulunması bu ürünün sağlıklı olduğunu tek başına göstermemektedir. 2019 yılında zorunlu hale gelecek Türk Gıda Kodeksi’ne göre, Doymuş yağ ve İlave şekerden gelen kalori oranı %10’u geçen ürünler Sağlık Beyanı yapamayacaklardır. Bu haliyle, bu ürünlerin sağlıklı olduğu kanaati ve bu çerçevede reklam veya tanıtım yapılması tüketiciyi aldatıcı yöndedir. #NeYediğiniziBilin

Eti-Süt-Burger-market-2

🔎İçindekiler; Kek (%63) [Şeker, Yumurta, Buğday unu, Yağsız Pastörize Süt (%18), Glikoz şurubu, Nişasta, Bitkisel yağ (Fındık, Ayçiçek), Bal (%1,3), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat),Aroma verici], Sütlü Krema (%37) [Glikoz şurubu, Hindistan Cevizi yağı, Dekstroz, Şeker, Süt tozu (%11), Yağsız pastörize süt (%6,6), Nem verici (Gliserol), Bitkisel yağ (Palm), Nişasta, Kıvam arttırıcı (Sodyum Aljnat), Tuz, Aroma verici]
🔎Eti Süt Burger Besin Değerleri
👉Enerji 112,7 kcal
👉Şeker 11,8 gr.
👉Yağ 3,78 gr.
👉Protein 1,75 gr.
👉Lif 0,28 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (35 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri