Özel Duyuru

Bir sosyal medya hesabı üzerinden Gıda Dedektifi hakkında yayınlanan haksız ithamlara ilişkin Duyurumuzdur.


Bu sabah bir sosyal medya hesabı tarafından haksız ithamlarla karşı karşıya kaldık. Daha önce de hesabımız hakkında benzer girişimler olmuş ve tarafımızca gereken cevaplar verilmişti. Fakat bu sefer söz konusu paylaşım nezdinde Okul Söyleşilerimiz de hedef alınmış ve iyi niyetten tamamen uzak bir tavır sergilenmiştir. Bu konuda siz değerli takipçilerimizi bilgilendirme gereği doğmuştur.

Söz konusu hesabın yöneticisi bir Gıda Mühendisi ya da Kimya Mühendisi değildir. Yatırım Mühendisi olup da hesabın ismini mühendisli bir ifadeyle doldurmak da her paylaşımda öneride bulunma veya tavsiye verme gibi bir özgürlük vermemektedir. Kaldı ki, bizim hesabımızda hiçbir zaman olmayan ve olmayacak olan reklam ve işbirliği paylaşımları bu hesapta bolca görülmektedir. Bunun yanısıra, hesap zaman zaman tarafımıza gönderdiği mention ve DM mesajlarıyla uzun süredir dikkatimizi çekmeye çalışmakta fakat tarafımızdan dilediği dönüşü alamamaktadır. Bu durum, bizim tamamen yaptığımız çalışmalara kanalize olmamızla alakalı olup, küçümseme ya da önemsememe gibi bir durumu göstermemekle birlikte, bu tarz işbirliği ya da reklam taleplerine olumsuz yanıt vermekteyiz.

Paylaşım-yazışma-1

Bu çerçevede, söz konusu hesapta dün paylaşılan bir yayın sonrasında tarafımızın Okul Söyleşi programlarına destek vermekte olan Orvital markasına özel bir muamele yaptığımız ve bu markaya ait şikayetleri göz ardı ettiğimiz gibi bir intiba yaratılmış, hesabımıza ve bireysel olarak şahsıma asılsız ithamlarda bulunulmuştur. Bu ithamlar da bundan tam 4 ay önce 17 Ağustos gününde söz konusu hesabın kendi story kısmında paylaşılmış bir yayına dayandırılmıştır.

İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki, Gıda Dedektifi olarak yaklaşık 8 aylık süreçte binlerce gıda şikayeti başvurusunu değerlendirdik. Bu şikayetlerin %95’i Instagram hesabımız üzerinden DM yoluyla tarafımıza fotoğraf, adres bilgisi ve tarih teyitleriyle gönderilmiş olup, kalanı da email, web sitesi üzerinden form ve twitter adreslerimizden yine aynı bilgiler ve teyitler ile gönderilmiştir. Bugüne kadar hiçbir şekilde, storyler üzerinden bir şikayet almadığımız gibi; üzerinde oynanmış, çizilmiş, işaretlenmiş bir fotoğrafı da hesabımızda şikayet paylaşımlarına konu etmemiş durumdayız. Bu bakış açısıyla, söz konusu hesabın “tarafımıza ilettiği” iddiasıyla yayınladığı storyler kendi paylaşımları olup, 4 ay öncesine ait durumdadır.

Söz konusu tarihlerde, zaten hesabımızda Orvital markasıyla ilgili Donmuş tavuk ürünlerinde Migros Tuzla mağazasında meydana gelen skandal tarafımızca bizzat ortaya çıkartılmıştır. Bu durum gerek Migros gerekse Orvital firmaları tarafından olağanüstü toplantılarla ele alınmış ve kamu sağlığını tehdit eden unsurların bertaraf edilmesi için gereken işlemler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Migros ve Orvital firma temsilcileriyle bir araya geldiğimizi belirtelim. Bu tarihten itibaren gerek twitter hesabımız ve gerekse Instagram paylaşımlarımızda her iki firmaya ait paylaşımlarımıza bağımsız, tarafsız ve etik bakış açımızla devam ettiğimizi rahatlıkla görebilirsiniz. Daha da önemlisi, Gıda Dedektifi tarafından yapılan bu paylaşım sonrasında Orvital firması Donmuş ve donmamış olmak üzere tüm marka ürünleriyle ilgili etiketlemelerini yeniden gözden geçirmiş ve gıda güvenliğini üst düzeyde tutacak şekilde yenilemiştir.

View this post on Instagram

Dün akşam saatlerinde Son Kullanma Tarihi 31.05.2018 olmasına rağmen satışa sunulmuş olan Organik tavuğun fotoğrafını Storyden yayınlamıştık. Yayınlanan fotoğrafta ürünün Son Kullanma Tarihi net olarak gözükmekte ve üründe %25 ilave indirim uygulanmaktaydı. Bu haliyle ürünün 31.05.2018 tarihi itibariyle 89,25₺ olan fiyatının düşürüldüğü ve bu şekilde satış yapıldığı görülmekteydi. İlk olarak bizlere bu önemli bilgiyi geçen takipçimize hassasiyeti ve ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu önemli bilgiyi teyit etmek ve ürünü bizzat incelemek üzere bu sabah erkenden Tuzla’daki Migros mağazasına gttik. 🔸 Şikayet konusu tavuğu Saat 08:40 itibariyle mağazada tespit ettik. Ürünün dondurulmuş şekilde satıldığını belirtelim. Bunun yanısıra, ürünün %25 indirim etiketinin kaldırıldığı ve 31.05.2018 Son Kullanma Tarihinin bulunduğu etiket üzerine yeni bir etiket yapıştırıldığını gördük. Yeni etiketin 29.07.2018 tarihinde saat 17:35’te yani takipçimiz fotoğraf çektikten ve yetkililerle konuştuktan hemen sonra yapıştırıldığını anlıyoruz. Bu haliyle, yeni etikette SKT bulunmuyor, ürünün ise 84,09₺’ye satılmaya devam ettiği anlaşılıyor. 🔸Burada önemli bir hususu dile getirelim. Söz konusu ürün şoklu yani dondurulmuş bir şekilde satılıyor. Fakat Mağaza müdüründen de teyit ettiğimiz bilgiye göre; “Ürün pahalı bir ürün olduğundan, çöpe gitmemesi adına Son Kullanma Tarihinden önce dondurularak muhafaza edilmiştir.” Bu aşamada şunu net olarak belirtelim ki, satışa dondurulmamış olarak arz edilen tavuk ürünlerinin sonradan dondurularak satışı mevzuata aykırılık içerdiği gibi, kamu sağlığını tehdit eden önemli bir durumdur. Bunun yanısıra, söz konusu ürünün Son Kullanma Tarihinden önce dondurulmuş olduğunu teyit etmek mümkün değildir. 🔸 Ayrıca; ürünün renk ve dokusunda bozulmaların gözle görüldüğü açıktır. Kaldı ki, bahsi geçen şoklama işlemi ancak -40 derecede özel şoklama tünellerinde yapılabilmektedir. Aksi halde üründe kristalleşme ve parçacık donma olusacağı için sağlık açısından risk oluşturacaktır. Konuyla ilgili firmalardan açıklama bekliyoruz. #NeYediğiniziBilin #YılınEnÇokKonuşulanları

A post shared by Gıda Dedektifi (@gidadedektifi) on Jul 30, 2018 at 2:32am PDT

Söz konusu hesapta yayınlanan videonun ise gerek tarihi gerek kaynağı hakkında çelişkiler mevcuttur. Bu durum ile ilgili şunu da belirtmek gerekir ki, çok yakın bir zamanda yayına alacağımız Denetle web sitesinde her bir marka ya da şikayet konusuyla ilgili kolayca arama yapabilecek ve bugüne kadar yayınladığımız bine yakın şikayeti filtreleyebileceksiniz. Bu haliyle, hangi marka hakkında ne kadar şikayet yayınladığımız açıkça görülebilecektir. Bunun yansıra, yine yakın zamanda yayına alacağımız mobil uygulamalarımız ile tarafımıza göndereceğiniz şikayetleri tek bir uygulama üzerinden almaya başlayacak ve bu ve buna benzer haksız ithamlara fırsat vermeyeceğiz. Tüm bunların yanısıra, yapılan bu yayınlardaki itham ve karalamaların haksız olduğunu, söz konusu firmayla ilgili Ağustos ayında ortaya çıkan durumun Gıda Dedektifi hesabını doğrudan ilgilendirmediğini belirtmek gerekmektedir. Bu durumun paylaşımda tarafımızı ve yaptığımız okul söyleşilerini haksız şekilde karaladığı ve itham ettiği açıkça görülmektedir. Benzer şekilde bazı takipçilerin de Orvital firması üzerinden hesabımızı ve okul söyleşi programlarımızı kötülercesine ifadelerle döndüğünü üzülerek görmekteyiz. Şunu net olarak belirtmeliyiz ki, okul söyleşileri kapsamında aldığımız destekler hiçbir şart ve surette bir paylaşım ya da reklam işbirliği değildir. Markalarla yaptığımız sözleşmeler de bunu kanıtlar nitelikte olup, Gıda Dedektifi’nin yayın politikasını hiçbir şekilde müdahale etmeyecek şekilde tarafımızca firmalarla mutabık kalmak üzere hazırlanmıştır.

Bu paylaşımlar sonrasında hesabımızdan şüphe duyduğunu belirten değerli takipçilerimizin, ilk olarak geriye dönük şekilde yayınladığımız 1000’den fazla paylaşımı gözden geçirmesini, bunca emek ve bunca zamanın ne uğruna harcandığını yeniden muhasebe etmesini istiyoruz. Bunun yanısıra, yaptığımız paylaşımlarda herhangi bir reklam unsuru, öneri, tavsiye ya da tarafsızlık ilkesine aykırı bir ifade bulunup bulunmadığını önce kendilerine, sonra vicdanlarına sormalarını talep ediyoruz. Aile hesabımızdan dahi olsa, bir markayı övücü ya da tam tersine karalayıcı hiçbir paylaşımda, hiçbir şekilde bulunmamayı yayın ilkesi edindik. Bu haliyle, aynı sorumluluk bilincini de reklam ve tanıtım peşinde koşan bir hesabın itham dolu bir yayınına bağlayarak Gıda Dedektifi paylaşımlarını göz ardı edecek kişilere de söyleyecek tek sözümüz şudur. Bu hesapta tek bir kişi kalsa bile, biz doğru bildiğimizden ve emin olduğumuzdan vazgeçmeyeceğiz.

Başta Gıda Dedektifi takipçileri olmak üzere tüm ilgilenenlere saygıyla duyurulur,

Musa Özsoy
Gıda Dedektifi ve Denetle Proje YöneticisiLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri