Eritme Peyniri, İlave Şekersiz

Kiri Eritme Peyniri


Bu ürünle önceki gün peynir reyonunda karşılaştım. Ürün 108 gramlık paketler halinde ve tanesi 8,70 ₺’ye satılıyor. Ürün Polonya’dan ithal olup bir eritme peyniridir. Kiri’nin web sitesinde “Kaymaksı kıvamı ile kahvaltılarınıza lezzet katarken, tek tek paketlenmiş kare porsiyonları ile özellikle çocukların beslenme çantaları için de çok pratik” ifadeleriyle çocuklara yönelik bir pazarlamayı hedeflediği görülmektedir. Peki Kiri markasıyla satılan bu Eritme peynirinin içeriğine bakalım.

🔸Üründe ilk sırada Peynir var. Evet, bu daha önce de yayınladığımız üzere Eritme peynirlerin temel özelliğidir. Peynirden üretilmiş bir peynirden bahsediyoruz. Buna ilave olarak Süt proteini, Emülsifiye edici tuzlar, Sofra tuzu, Süt minerali ve Kıvam arttırıcılar olduğu görülüyor. Neden bu kadar çok ilave bileşen var derseniz tekrar edelim bu bir eritme peyniridir.

Kiri-Eritme-Peyniri

🔸Oysa ki, peynir basit üç bileşenden oluşuyor. Süt, Maya veya kültür ve tuz. Bu üründe özellikle su, emülsifiye edici tuzlar, süt proteini, süt mineralleri ve karragenan gibi kıvam arttırıcıların ilavesi ise ürünü bu noktada geleneksel peynirlerden net olarak ayırıyor. Üründe protein ilavesine rağmen 100 gr.’da sadece 9,5 gr. Protein içermesi ise dikkat çekiyor. Aynı orandaki Kaşar peynirindeki Protein oranı 25 gr. iken, Beyaz peynirde bu oran 17,2 gr.’dır.

Kiri-Eritme-peyniri-market-1

🔸Yine aynı şekilde ürüne konsantre süt mineralleri ilave edilmiş olmasına rağmen 100 gr.’daki Kalsiyum oranı sadece ve sadece 130 mg.’dır. Bu oran 18 gr.’lık tek bir adette ise 23 mg. gibi minimum bir değerdedir. Yine piyasadaki geleneksel peynirlere bakıldığında Kalsiyum oranının 100 gr. Hellim peynirinde 1080 mg., 100 gr. Kaşar peynirinde 980 mg. ve 100 gr. Beyaz peynirde 505 mg. olduğu görülmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Peynir [İnek sütü, Pastörize Krema (%57)], Laktik asit bakterisi, Mikrobiyal peynir mayası, Su, Süt proteini, Emülsifiye edici tuzlar (Sodyum Polifosfat, Fosfatlar, Sitratlar), Sofra tuzu, Konsantre Süt Minerali, Kıvam arttırıcılar (Karragenan, Keçi boynuzu gamı)
🔎Kiri Eritme Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 306 kcal
👉Karbonhidrat 2,5 gr.
👉Yağ 29 gr.
👉Protein 9,5 gr.
👉Kalsiyum 130 mg.
📌Not: Besin Değerleri 18 gr.’lık tek adet ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri