Barlar

Ülker Piko


Bir zamanlar masum çikolata olarak satılan Ülker Piko’yu inceliyoruz. Bildiğiniz üzere yıllardan bu yana ürünlerinde Besin Değerleri yayınlamayan Ülker markası, platformumuzun baskıları ve sizler tarafından oluşturulan kamuoyu sonrasında ürünlerine Besin Değerleri’ni eklemeye başlamıştı. 2019 yılının sonunda bu tabloların bulunması ise zorunlu hale gelecektir.

🔸İlk olarak “masum çikolata” olarak pazarlanan Ülker Piko’nun içeriğine bakıyoruz. Ürünün içeriğinde %51 oranında Sütlü Çikolata bulunuyor. Sütlü Çikolata içeriğinde ilk üç sırada; Şeker, Kakao Kitlesi ve Süt tozu mevcuttur. Çikolatada ayrıca, Shea ve Palm yağları, Soya Lesitini ve aroma verici olduğunu görüyoruz. Ürün bunun yanısıra %23 oranında Pirinç Patlağı içeriyor. Fakat, pirinç patlağının içeriğinde sadece %23 oranında Pirinç bulunuyor. Pirinç patlağı içeriğinde pirinçten daha çok mısır irmiği bulunuyor. Pirinç patlağında ayrıca, ilave şeker, Arpa maltı ekstraktı, Palm yağı ve Soya Lesitini gibi bileşenler yer alıyor. Üründe bunların yanısıra genel içerikte de; Palm, Palm çekirdeği, Pamuk, Kanola ve Ayçiçek yağı bulunuyor. Üründe ayrıca, Sığır jelatini, Gliserol, Glikoz şurubu ve Portakal aroma vericisi gibi içerikler dikkat çekiyor.

lker-Piko

🔸Bu haliyle sadece 18 gr.’lık tek adet ürün 8,3 gr. İlave şeker içeriyor. Bu da tek adette yaklaşık 4 tane küp şeker kadar rafine şeker ve glikoz şurubu içermesi anlamına geliyor. Ürünün tek adedinden alınan 89 kcal enerjinin %37’si İlave Şekerden geliyor. Bu oranın “masum” olduğu iddiasıyla satılan bir ürün için %10’u geçmemesi gerektiğini hatırlatalım.

🔸Ürünün tek adedinde 3,8 gr. Yağ bulunuyor. Az önce üründe 6 farklı çeşit bitkisel yağ bulunduğundan bahsetmiştik. Bu haliyle tek adet ürün 1,8 gr. Doymuş yağ içeriyor. Bu da üründen alınan kalorinin %18’inin Doymuş yağdan geldiğini gösteriyor. Ürün bu oranla da yine “masum” iddiasının altını dolduramıyor ve %10’u geçmemesi önerilen Doymuş yağdan gelen kalori oranı yüksek çıkıyor.

lker-Piko-market-1

🔸Ürünün aynı zamanda “masum” kavramının altını içerdiği lif oranıyla da dolduramadığını görüyoruz. Öyle ki, ürünün tek pakette içerdiği 12,4 gr. Karbonhidrata karşılık olarak sadece 0,3 gr. Lif içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle, bu üründen alınan şekerin vücuda girdikten sonra hızla kana karışacağını ve kısa sürede kan şekerini yükseltip, sonrasında düşüreceğini tahmin edebiliyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Sütlü Çikolata (%51) [Şeker, Kakao Kitlesi, Tam yağlı süttozu, Kakao yağı, Peyniraltı suyu tozu, Bitkisel yağlar (Shea, Palm), Aroma verici, Emülgatörler (Amonyum Fosfatitler, Soya Lesitini)], Pirinç Patlağı (%23) [Mısır irmiği, Pirinç (%23), Şeker, Arpa maltı ekstrakt tozu, Bitkisel yağ (Palm), Emülgatör (Soya Lesitini), Tuz], Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Palm çekirdeği, Pamuk, Kanola, Ayçiçek), Glikoz şurubu, Sığır jelatini, Nem vericiler (Sorbitol, Gliserol), Tam yağlı süttozu, Peynir altı suyu tozu, Aroma vericiler (Doğal portakal, vanilin), Emülgatör (Soya Lesitini), Tuz.
🔎Ülker Piko Besin Değerleri
👉Enerji 89 kcal
👉Şeker 8,3 gr.
👉Yağ 3,8 gr.
👉Protein 1,3 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (18 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri