Özel Araştırma

Zeytinyağımızı da bu sisteme verdik, gitti.


Bu kimyasal isimlerini daha önce hiç ama hiç duymamış, görmemiş ve bilmiyor olabilirsiniz. Ama bu maddeleri yıllarca vücutlarımıza aldık, damarlarımızda dolaştılar ve hiç bilmediğimiz etkilerini belki hissettik, belki yaşadık, belki de hala yaşıyoruz. Tanımadığımız bir yabancı ile aynı evde yaşar gibi bu kimyasal maddeleri vücudumuza alıyoruz.
1-Methylnaphthalene
Furfuryl methyl ether
Difurfuryl sulfide
Difurfuryl ether
2-Acetyl-5-methylpyrrole
2-Acetyl-2-thiazoline
Dihydro-2,4,6-triethyl-1,3,5(4H)-dithiazine
[2S-(2a,4a,8ab)] 2,4-Dimethyl(4H)pyrrolidino[1,2e]- 1,3,5-dithiazine
2-Methyl-2-thiazoline
2-Propionyl-2-thiazoline
Ethyl thialdine
p-Mentha-1,8-dien-7-al

Bu yazdıklarımız hiçbir zaman açıklanmıyor dediğimiz Aroma vericiler başlığı altında hiç görmediğimiz kimyasallardan bazılarıdır. Bunlardan en sonda yer alan p-Mentha-1,8-dien-7-al maddesi yıllarca ürünlerde kullanıldıktan sonra EFSA kararı çerçevesinde 2015 yılında yasaklanmıştır. Diğerleri ile ilgili de yine EFSA kararları çerçevesinde düzenlemelere gidilmiştir. Ama burada asıl sorun şudur ki, bugün çikolatalarda, gofretlerde, içeceklerde, meyve sularında, bisküvilerde, krakerlerde, sakızlarda kısacası neredeyse tüm gıdalarda biz bu aroma vericileri tüketiyoruz. Yiyoruz, içiyoruz ve ne yediğimizi, ne içtiğimizi maalesef bilmiyoruz. Ve unutmamak gerekiyor ki, bu kimyasalları vücuda alırken tek ama tek amacımız; aroma vermek. Yani kokusu güzel, tadı güzel; kokusu çilek gibi, tadı muz gibi ama aslında çilek olmayan, aslında muz olmayan ürünler yaratmak… Bunları geliştiren insanlar, bunları üreten firmalar, bunları tüketiciye arz eden tüm kurumlar… Vebal sizlerin. Bunları bilmeden tüketen tüketiciler olarak da vebal bizlerin.

Egemden-Zeytinyağı
Bu aşamada dün markette gördük ki, dünyanın en saf, en katkısız ve tartışmasız faydalı gıdalarından birine de bu kimyasalları bulaştırmayı marifet sanmışlar. Çikolata aromalı Zeyintağı adıyla üretilen görseldeki üründe çikolatanın aroma vericisi var. İçeriğini bilmiyoruz, hangi kimyasallardan üretildiğini bilmiyoruz. Aroma verici. En sonunda zeytinyağımızı da bu sisteme verdik gitti, geçmiş olsun. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri