Gıda Notları

Şehirleşme ile değişen coğrafyamızda gerçek gıdalara ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor.


Şehirleşme sürecinde yaşadığımız değişimi gözler önüne süren çarpıcı bir görsel. Evet; geçen süreçte Bahçeler, çamlıklar evlerle; Korular, yamaçlar sitelerle doldu taştı. Derelerin üzerine kurulu Dereyolu caddeleri, yıkılan onlarca taş köprü ve yok olan ceylanlar, çayırlar, göller var. Geliştikçe teknolojinin getirdiklerinin yanısıra, bazı konularda geçmişe duyulan özlem var; Gıdalar bunun başında geliyor.

Bugün Organik adıyla yapılmaya çalışılan ilaçsız, katkısız, hormonsuz üretim aslında üstteki resime dönme çabamızın bir ürünü. Bugün Organik üretim denilen üretim şekli – çok değil – bundan 50 yıl öncesinin şartlarını sağlayarak yapılan ilaçsız, katkısız, hormonsuz üretim demek aslında. Geçmişe dönük mantıkla yapılan bu üretim, bugün en maliyetli üretim biçimlerinden biri konumunda.

Konvansiyonel üretimde ise, katkılar, hormonlar, ilaçlar gıdaları daha çok nasıl korurum, daha uzun süre nasıl rafta tutarım gayretindeyken; insan sağlığına bu süreçteki etkileri ise tam olarak bilinmiyor. Üretilen gıdalarda parlatma, renklendirme, kıvam arttırma, aroma verme teknikleri gün geçtikçe gelişirken; gelişen teknoloji ile geçmişte mobilyacılıkta, tekstilde kullanılan maddeler bugün vücudumuza giriyor. Sadece tatlandırma etkisiyle katılmış tek bir madde bile bir çocuğun beyin geriliği yaşaması için yeterli olabiliyor. Kanser vakaları artıyor, hastalıklar çeşitleniyor ve hatta direnç kazanıyorlar. Şehirleşme, beraberinde “Nasıl daha fazlasını daha az maliyetle üretirim?” mantığıyla büyüyen gıda endüstrisini getiriyor. Bugün tükettiğimiz şeylerin çoğu topraktan direk olarak soframıza gelmiyor.

Dalından elma koparıp yiyen kaç kişiyiz?
Hayatımızda kaç kez inek, keçi ya da kuzu gördük?
Suyu kaynağından kaçımız içebiliyor?
Hangimiz yediğimiz etin, tavuğun, yumurtanın kaynağını biliyor?
Her gün ekmek yiyoruz. Hiç buğday tarlası gördük mü?
Şehir hayatı tüm bunlara tek engel diye düşünenlerdesiniz; öncelikle bizi bu denli topraktan koparan şehirleşme sürecimize ve geldiğimiz noktaya göz atmak gerekiyor. Topraktan uzaklaştıkça, köylerden kaçtıkça üretilen gıdaları korumaya, ilaçlamaya ve endüstriyel gıdalar tüketmeye daha da mahkum olacağız. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri