Özel Duyuru

Biz yayınladık, siz desteklediniz; Gerçek oldu!


“Çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarının başında, sonunda veya program esnasında ve münhasıran çocuklara yönelik tasarlanan diğer her türlü mecrada, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan gıda ve içecekler listesinin kırmızı kategorisinde yer alan aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamı yapılamaz.”

ilgili yönetmelikten alıntıdır.

Bu ifadeler önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile yürürlüğe girdi. Yapılan düzenleme ile geçtiğimiz Mart ayında denetlemesi hükümlere bağlanan “Kırmızı kategori” ürünlerin reklamlarının yasaklanma çerçevesi genişletildi ve Ticaret Bakanlığı’nın denetimine bağlandı. Buna göre, Sağlık Bakanlığı’nın Kırmızı Kategori olarak belirlediği ve yüksek orana ilave şeker ve doymuş yağ içeren endüstiryel gıdalar ve abur cubur olarak bilinen ürünlerden oluşan gıdaların çocuk programlarında ve daha da önemlisi “çocuklara yönelik her türlü mecrada” reklamı yasaklanmış oldu.

Bu haliyle; gerek TV’de, gerekse Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında da çocuklara yönelik tasarlanmış hiçbir paylaşımda bu ürünlerin reklamı yapılamaz hükmü getirilmiş oldu. Yapılan süt bıyıkları rezaletleriyle, fikri rezil uygulamalarla ve bazı sosyal medya anneleriyle devam ettirdiğimiz mücadele artık mevzuatla hükme bağlanmış oldu. Buna ek olarak söz konusu yönetmelikte önemli yasak da yürürlüğe girdi. Buna göre, sürpriz yumurta ve benzeri ürünlerin satışı 30 Haziran 2019 itibariyle yasaklandı ve daha da önemlisi bu ve buna benzer pazarlama tekniklerine de yasak getirildi.

Bu sürece hep birlikte katkı sağladığımızı bilmenizi isteriz. Öyle ki, sadece çocuklara yönelik reklam ve satıştaki Kırmızı Kategori ürünler konusunda Mart ayından itibaren 13 farklı yayın yaptığımızı belirtelim. Bu yayınlar toplam 5 milyon 18 bin 464 kez görüntülenmiş ve ortalama 358 bin 460 kişiye ulaştırılmıştır. Yaptığımız bu yayınlara sizlerden gelen toplam 4 bin 170 yorum da bu süreçteki desteğiniz ve kararlılığınızı ortaya koymaktadır. Hep birlikte bilinçlenerek ve farkındalığımızı arttırarak çocuklarımızı daha sağlıklı bir geleceğe olan inancımız sizlerin desteğiyle her geçen gün artmaktadır.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri