Bisküvi ve Kurabiye

Eti Burçak Fıstık Ezmeli Kremalı Bisküvi


Yeni piyasaya çıkan ürünlerden birini gelen DM’ler üzerine bu akşam markette inceleme şansı bulduk. Ürün 175 gr.’lık paketler halinde satılmakta olup, içeriğinde ilk üç sırada; Yulaf Ezmesi, Buğday unu ve Bitkisel yağlar yer almaktadır. Üründe bitkisel yağ olarak Eti dörtlüsü olarak adlandırabileceğimiz; Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları yer alıyor. Üründe %3 oranında Yer fıstığı ve %3,3 oranında Yer fıstığı ezmesi olduğunu en baştan söyleyelim. Yani toplam Yer fıstığı içeriği 100 gramda 6,3 gram olarak dikkat çekmektedir.

🔸Üründe İlave Şeker yanısıra Melas şurubu ve Karamelize şeker yer almaktadır. Şeker haricinde ilave edilen Melas şurubu ve Karamelize şeker ile özellikle bisküviye daha koyu bir renk verilmesi de amaçlanmış olabilir. Öyle ki, özellikle Melas daha önce Çift kavrulmuş pötibör bisküvilerde de karşımıza çıkan ve şeker pancarından şeker üretimi esnasında meydana gelen yan ürünlerden biridir. Aynı zamanda Kahverengi şeker de melas eklenmiş şeker demektir. Bu haliyle, ürünün 175 gr.’lık tek pakette 44,2 gr. İlave şeker içerdiğini belirtelim. Bu da tek bir pakete sığdırılmış yaklaşık 22 adet küp şeker demektir. Bu haliyle, ürünün İlave şekerden gelen kalori oranı %20’dir. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen %10 limitinin iki katına denktir.

Eti-Burçak-1

🔸Üründe İlave yağlar olduğundan bahsetmiştik. Bahsettiğimiz Bitkisel yağlar haricinde ürünün Yer fıstıklı kremasında; Tam Hidrojenize Palm yağı yani margarin formu yer aldığını belirtelim. Bu haliyle, tek paket üründe 43,4 gr. Yağ bulunmaktadır. Bu yağın 24,1 gramı Doymuş yağdır. Bu haliyle, üründen alınan kalorinin %25’i Doymuş yağdan gelmektedir. Bu oran da yine Dünya Sağlık Örgütü tarafından %10 ile kısıtlanması önerilen önemli bir kalori kriteridir. Bu iki kriter ışığında ve 2019 yılı sonunda yürürlüğe girecek mevzuat uyarınca bu ürünün Sağlık Beyanı yapamayacak nitelikte olduğunu belirtelim.

Eti-Burçak-market-1

🔸Ürünün daha koyu gözükmesi amacından bahsetmiştik. Bu haliyle, Melas şurubu ve Karamelize şekerin yanısıra bu amaçla üründe Kırmızı pancar konsantresi, Paprika ekstraktı, Su yosunu ekstraktı ve Kurkumin gibi renklendirici maddelerin kullanıldığını belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yulaf ezmesi, Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Şeker, Tam Buğday unu, Buğday glüteni, Yer fıstığı (%3), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum asit pirofosfat), Melas Şurubu, Karamelize şeker, Tuz, Aroma verici, Yer fıstıklı krema (%33) [Şeker, Buğday glüteni, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola, Tam Hidrojenize Palm), Yer fıstığı ezmesi (%10), Yağsız süttozu, Aroma verici, Tuz, Renklendiriciler (Kırmızı pancar konsantresi, Paprika Ekstraktı, Su yosunu ekstraktı, Kurkumin)]
💉Alerjen Uyarı: Gluten içerir. Yer fıstığı, Süt bileşenleri içerir. Fındık, soya ürünü ve yumurta içerebilir.
🔎Eti Burçak Yer Fıstığı Ezmeli Besin Değerleri
👉Enerji 871,5 kcal
👉Şeker 44,2 gr.
👉Yağ 43,4 gr.
👉Protein 27,6 gr.
👉Lif 6,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 175 gr.’lık tek paket için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri