Aman Dikkat

#AmanDikkat %100 Yerli Besi ifadesi; yerli hayvan etini ifade etmemektedir.


Uzun zamandır İthal etlerle ilgili olarak farkındalık oluşturan bir çok paylaşıma imza attık. Gerek okyanus ötesi ülkelerden gelen binlerce büyükbaş hayvanın sağlıksız koşulları, gerekse söz konusu hayvanların Türkiye pazarına tüketiciye bilgilendirme yapılmadan girmesi konularını çokça dile getirdik. Önceki haftalarda ise, ucuz et olarak satılan bu ithal etlerdeki boya iddialarını dile getirmiştik. Ortaya çıkan bilimsel veriler gösterdi ki, söz konusu etlerin paketlenmesinde de yine çeşitli sorunlar bulunuyor. Ne olursa olsun, gerek ithalat yöntemi, gerek hayvanların refahı ve gerekse et ve kıymaları paketlenerek satılması hususunda tartışmaya açık birçok konu bulunmaktadır.

🔸Daha önceki paylaşımlarda da dile getirdiğimiz tartışmaya açık bir diğer konu ise, tüketicinin tükettiği etin kaynağını tam olarak bilemiyor olmasıdır. Örneğin; Brezilya’dan gelen binlerce büyükbaş hayvan, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra küpe numarası almakta, satın alan işletme tarafından beslenmekte ve kesileceği zaman geldiğinde de ilgili işletme tarafından kesilmektedir. Tüketici olarak bizler ise, Brezilya’dan veya farklı ülkelerden gelen bu ithal hayvanların etleriyle marketlerde, kasaplarda ve restoranlarda karşılaşmaktayız. Fakat, hiçbirimiz bu hayvanların Menşei hakkında yeterli ve doğru bilgilendirilmemekteyiz. Öyle ki, kesilen bu etlerin Menşei: Türkiye olarak geçmektedir. Sap ile saman karışmış vaziyette olup, tüketici ne yediğini, nereden gelen hayvanın etini tükettiğini bilmemektedir. Bu etlerde kullanılan en yanıltıcı ifadelerden biri de; %100 Yerli Besi ifadesidir.

🔸%100 Yerli besi demek; Yerli hayvan demek değildir. %100 yerli besi ifadesi geçmişte Yerli besi olarak kullanılırken, artık %100 ifadesi de eklenerek tüketicinin güvenini kazanma hususunda gerçekçi olmayan bir adım atılmak istenmektedir. Et ve Süt Kurumu’nun ithal ettiği ve ucuz et olarak sattığı et ve kıymalar da dahil olmak üzere, ithal edilmiş tüm büyükbaş hayvan etlerinde bu ifadeye rastlamak mümkündür. Bazı marketler bu etler için “Kaynağı belli et” demiş olsa da, söz konusu büyükbaş hayvanların gerçek menşei bilinmemekte, tüketiciye açıklanmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri