Tuz ve Baharat

Bizim Mutfak Tavuk Suyu Bulyon


Önceki gün yayınladığımız Tavuk Suyu Bulyon incelemesi gerek içeriği gerekse yurtdışındaki içeriklerle farklılığı açısından yankı uyandırmıştı. Bugün ise, özellikle tavuk eti içeriği açısından bulyonlardaki vehameti net olarak ortaya koyacak bir ürünü inceleyeceğiz. Bizim Mutfak markası daha önceki paylaşımlarda da bahsettiğimiz üzere; ticari anlamda Monosodyum Glutamat’ın mucidi olarak bilinen Ajinomoto firması tarafından üretilmektedir. Ajinomoto Türkiye’de Bizim Mutfak markasının yanısıra Kemal Kükrer markasının da sahibi konumundadır.

🔸Ajinomoto tarafından Türkiye’de üretilen Bizim Mutfak Tavuk suyu Bulyon’un içeriğinde ilk üç sırada; Tuz, Aroma arttırıcılar ve Mısır Nişastası bulunmaktadır. Ürün aroma arttırıcı olarak Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat, Disdoyum Gualinat içermektedir. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 46,5 gr. Tuz içerdiğini belirtelim. Bu da 10 gr.’lık tek bir adet bulyonda 4,6 gr. tuz olduğu anlamına gelmektedir.
Üründe bunların yanısıra İlave şeker olarak; Rafine sofra şekeri ve Maltodekstrin bulunuyor. Bu haliye 100 gr. üründe 15,2 gr. Şeker olduğunu belirtelim. Bu da 10 gr.’lık tek bir adet bulyonda 1,5 gr. şeker olduğunu göstermektedir. Yani tek bir bulyonda yemeğinize yaklaşık 1 küp şeker kadar İlave şeker katmaktasınız. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %32’sinin İlave şekerden geldiğini belirtelim.

🔸 Üründe bunların yanısıra Bitkisel yağ ilavesi olarak; Palm ve Kanola yağları olduğunu söyleyelim. Bu haliyle 100 gr. üründe 9,1 gr. Yağ bulunmaktadır. Bu yağların 7,1 gramı Doymuş yağdır. Bu da bu ürünen alınan kalorinin %34’ü Doymuş yağdan geldiğini göstermektedir.

Bizim Mutfak Tavuk Suyu Bulyon’un markette bizzat çektiğimiz yeni ambalajındaki içerik bu şekildedir. Ürünün Ajinomoto firması tarafından üretildiği ve tek ambalajda 10 gr.’lık 12 adet bulyon bulunduğu anlaşılmaktadır. Gıda Dedektifi © 2017-2019

🔸Gelelim en kritik konuya; Tuz, MSG, Mısır nişastası, şeker, maltodekstrin, palm yağı, kanola yağı derken biz asıl mevzuyu unuttuk tabi. Tavuk Bulyon olarak satılan ve ambalajının ön yüzünde koca bir tavuk bulunan bu üründe sadece %0,1 oranında Kurutulmuş tavuk eti bulunmaktadır. Yani binde 1 oranında yani daha net ifadeyle 1 kg. bulyonda sadece 1 gr. Tavuk etinden bahsediyoruz. Var ile yok ifadelerinin anlamsızlaştığı bu bileşen oranıyla ilgili takdiri sizlere bırakıyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tuz, Aroma arttırıcılar (Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat, Disodyum Gualinat), Nişasta (Mısır), Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Kanola), Maltodekstrin, Aroma vericiler, Kurutulmuş soğan, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Kurutulmuş Tavuk eti (%0,1), Zerdeçal, Baharat, Peyniraltı suyu tozu, Buğday unu, Yumurta tozu, Kereviz.
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünü, Gluten, Yumurta ve Kereviz içerir.
🔎Bizim Mutfak Tavuk Suyu Bulyon Besin Değerleri
👉Enerji 18,5 kcal
👉Şeker 1,52 gr.
👉Yağ 0,91 gr.
👉Protein 0,05 gr.
👉Tuz 4,65 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (10 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri