Barlar

Nesfit Tam Tahıllı Sade Bar


Günlerdir özellikle metro billboardlarında reklamları çokça dikkat çeken bir ürünü inceleyeceğiz. Hesabımız ilk açıldığı dönemlerde de inceleme yapmıştık. Nestlé markasıyla üretilen Nesfit, yarattığı Fit algısı ile sağlıklı bir ürün görünümü veriyor. Ürünün Kalori miktarının düşüklüğü fit algısının oluşturulduğu temel dayanak olarak dikkat çekiyor. Bu da üründeki yağ oranının düşüklüğüyle sağlanıyor. Ürünün ambalajında “Besleyici başlangıç”, web sitesinde ise, “İçeriğindeki B vitaminleri ve yulaf ile güne besleyici başlangıç için sizinle” ifadeleri dikkat çekiyor. Ürün 100 gr.’da 1,49 mg. B6 vitamini ve %4,4 oranında Tam yulaf içermektedir.

Besleyici vurgusu yapılan bu bileşenlerin yanısıra ürünün gerçekten içeriğine baktığımızdaysa; daha farklı bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Ürün içeriğinde tahıllar sonrasında sırasıyla; Glikoz şurubu, Şeker, İnvert şeker şurubu ve Palm yağı yer alıyor. Yani ürünün içeriğinde ilk sırada yer alan Tahıl sonrasındaki üç bileşenin tamamı düşündürücüdür. Bu haliyle, bu fit ürün 100 gr.’da 21 gr. ilave şeker içermektedir. Bu da 23,5 gr.’lık tek pakette 4,9 gr. yani yaklaşık 2,5 küp şekere denktir. Ürünün İlave şekerden gelen enerji oranı %21,8’dir. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü tarafından geçilmemesi önerilen 5’lik sınırı yaklaşık 5 kat geçtiğini gösteriyor.

Ürünün kalori oranının düşüklüğünün içerdiği yağ oranının düşüklüğünden kaynaklandığını belirtmiştik. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 7,3 gr. yağ içerdiğini belirtelim. Bu da 23,5 gr.’lık tek pakette 1,7 gr. yağ demektir. Bu yağın 0,8 gr.’lık kısmı doymuş yağdır. Bu haliyle, ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı %7’dir. Ürün bu haliyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen ve aşılmaması önerilen %5’lik oranı geçiyor. Fakat aşılmaması önerilen üst limit olan %10’un altında kalmaktadır.
Üründe dikkat çeken diğer noktalar ise; Emülgatör olarak Ayçiçek lesitini içermesi ve Doğal aroma verici olarak Bisküvi aromasına sahip olmasıdır. Üründe ayrıca, Melas kullanılmış olup, bu da daha önce Çifte Kavrulmuş Pötibör paylaşımında da yazdığımız gibi, ürüne tam tahıl rengi yani daha koyu bir renk vermek amacıyla eklenmiş olabilir. Üründe ilave vitaminler olduğunu da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tahıllar [Tam Buğday (%31,8), Pirinç, Tam Yulaf (%4,4)], Glikoz şurubu, Şeker, İnvert şeker şurubu, Bitkisel yağ (Palm), Arpa maltı ekstresi, Nem verici (Gliserol),Arpa maltı ekstresi, Tuz, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Doğal aroma verici (Bisküvi), Melas, Antioksidanlar (Tokoferolce zengin ekstrakt, Alfa-tokoferol), Vitaminler [Niasin, Pantotenik asit, B6 vitamini, Folik asit, Riboflavin, Kalsiyum, Demir]
🔎Nesfit Tam Tahıllı Sade Bar Besin Değerleri
👉Enerji 90 kcal
👉Şeker 4,9 gr.
👉Yağ 1,7 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (23,5 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri