Toz İçecekler

Soranlara Salep diyorlar


Elinize aldığınız bu tenekede bir içecek tozu var. İçeriği ise şu şekilde;
Doğal sofra şekeri
Yağsız süt tozu
Ksantan gam
Salep aroma vericisi
Tarçın aroma vericisi
Bu içeriğe rağmen bu ürün Salep vurgusuyla satılıyor. Aldatmaca tam da burada başlıyor, market etiketlerinde ürünün Salep olarak satılmasıyla devam ediyor. Üründe salebin tozu bile yok, hatta tarçın tadı vermek üzere aroması konulmuş. Aldatmaca bitmiyor; İçerikte ilk sırada yer alan rafine şekerin Doğal sofra şekeri ifadesiyle tanımlanması da tüketicinin yanıltılmasına ayrı bir boyut katıyor. Aynı ifade ambalajın ön yüzünde de kullanılmıştır.

Bu ifadenin mevzuatta yeri olmadığı gibi bilimsel bir karşılığı da bulunmuyor. Doğal şeker; işlenmemiş haliyle, saf olarak meyvede, sebzede, balda bulunan şeker demektir. Şeker pancarında doğal haliyle bulunan şekeri rafine edip, sofra şekeri haline getirdiğinizde buna ne bilimsel açıdan, ne teknik açıdan ne de mevzuat yönünden doğal şeker diyemezsiniz. Bu haliyle üründe glikoz yoktur ya da fruktoz yoktur da diyemezsiniz çünkü sofra şekeri yani doğal haliyle Sakkaroz denilen ikili şeker; Glikoz ve fruktoz şekerlerini ihtiva eder.

Gelelim ürünün bir diğer boyutuna; etiket verisine göre %73 oranında rafine şeker içeren bu ürünün ambalajdaki tarifine göre bir fincan su ya da süte 20 gr. ürün ekleniyor. Bu da yaklaşık 14,6 gr. ilave şeker katılması anlamına gelmektedir. Yani başka bir deyişle; ürün etiketinde doğal sofra şekeri olarak ifadesi yumuşatılan rafine şekerden yaklaşık 7 adet küp şeker miktarınca fincana katılmaktadır. Yani salep diye içtiğiniz bu içecek ile tek fincanda yaklaşık 7 tane küp şeker tüketmektesiniz. Yanında salep aroması ve tarçın aroması da cabası. Artık olayın doğallığının, gerçekliğinin takdirini size bırakıyoruz.

Bu haliyle, ürünün yasal isminin Salep Aromalı Toz İçecek olduğunun dikkatli tüketiciler tarafından gözden kaçmaması; ne alırsak alalım markaya, fiyata, ambalaja, reklama değil; doğrudan içeriğe bakmamız gerektiğini tekrar hatırlatalım. Yoksa biz tüketicileri ambalajlarla, reklamlarla, kelime oyunlarıyla daha çok aldatırlar, daha çok kandırırlar. #NeİçtiğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri