Çikolata ve Gofret

Eti Ahenk Sütlü Çikolata


Birkaç gündür takipçilerimiz tarafından sorulan bir ürünü inceleyeceğiz. Bu incelemeyi daha anlamlı kılmak ve bu ürünün üretim amacını anlayabilmek adına, aynı markanın piyasadaki diğer benzer ürünüyle karşılaştırmalı olarak sizlere sunuyoruz. Eti markasıyla üretilen Ahenk Sütlü Çikolata 65 gramlık ambalajında piyasaya çıktı. Aynı markanın benzer kare çikolatalarının ise 70 gr.’lık ambalajlarda piyasada olduğunu görüyoruz. Fakat fiyatta gramaja göre ters bir orantı olduğunu görüyoruz. Eti Ahenk diğer çeşide göre daha yüksek fiyata satılıyor.

▫Eti Ahenk Sütlü Çikolata’nın ambalajının ön yüzünde “Bol Sütlü Çikolata” ifadesi dikkat çekiyor. İçeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Şeker, Kakao yağı ve Kakao kitlesini görüyoruz. Bu haliyle, ürünün %31,5 oranında kakao kuru maddesi içerdiğini belirtelim. Yani bu iki bileşenin toplam oranı 100 gr.’da 31,5 gr.’dır. Süt içeriği ise bu bileşenlerden sonra sıralanıyor; Süt kreması tozu, süt tozu ve laktoz. Bu haliyle ürünün %29,3 oranında süt kuru maddesi içerdiğini görüyoruz. Yani bu üç bileşenin toplam oranı 100 gr.’da 29,3 gr’dır. Bu oran, Eti Sütlü Çikolata’da ise 25 gr. düzeyindedir. Bu da Eti Ahenk ürününün daha yüksek oranda süt bileşeni içerdiğini gösteriyor.

▫Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 44,7 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Bu oran Eti Sütlü Çikolatada ise 48 gr. olarak dikkat çekmektedir. Bu şekerin bir kısmı sütten gelen şeker olsa da, çoğunluğunun ilave şeker olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu haliyle 65 gr.’lık tek paket üründe 29,1 gr. İlave şeker olduğunu belirtelim. Bu da ilave şeker karşılığı yaklaşık 14 tane küp şekere denktir. Yani tek bir pakette tüketilen 14 tane küp şekerden bahsediyoruz.

▫Ürünün yağ oranlarına bakıldığındaysa; Eti Ahenk’in 100 gr.’da 33,4 gr. Yağ içerdiğini görüyoruz. Ürünün Doymuş yağdan gelen kalori oranı ise %15’tir. Süt içeriğinin yüksek olması sebebiyle üründeki doymuş yağ oranının nispeten yüksek olduğunu belirtelim. Son olarak, ürünün lif oranının genel itibariyle Sütlü Çikolatalardaki gibi düşük olduğunu söyleyelim. Ürünün tek pakette 1,7 gr. Lif içerdiğini görüyoruz. Bu oran 70 gr.’lık Eti Sütlü Çikolata paketinde 2,4 gr. olarak dikkat çekmektedir. Bu haliyle, sütlü çikolatalardaki yüksek Karbonhidrat oranı ve düşük lif oranı gerçeğini bu üründe de görmüş oluyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎Eti Ahenk Sütlü Çikolata İçindekiler; Şeker, Kakao yağı, Kakao Kitlesi, Süt kreması tozu, Süt tozu, Laktoz, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🍫Kakao kuru maddesi oranı en az %31,5
💧Süt kuru maddesi oranı en az %29,3
🔎Eti Ahenk Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 357,5 kcal
👉Şeker 29,1 gr.
👉Yağ 21,7 gr.
👉Protein 5,1 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (65 gr.) ürün için verilmiştir.

🔎Eti Sütlü Çikolata İçindekiler; Şeker, Süt tozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🍫Kakao kuru maddesi oranı en az %32
💧Süt kuru maddesi oranı en az %25
🔎Eti Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 387,1 kcal
👉Şeker 35,5 gr.
👉Yağ 24,2 gr.
👉Protein 5,8 gr.
👉Lif 2,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (70 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri