Ne Yemeliyiz

Kavrulmuş Badem


Çoğu zaman tarafımıza gelen “Ne Yiyeceğiz?” sorularına aslında hep aynı cevapları verdik; Gerçek olan gıdaları yemeliyiz. Fakat sorularda genel olarak talep edilen, alternatif bir endüstriyel ürün oluyor. Baştan beri hep aynı şeyi vurgulamaya çalışıyoruz; ürünleri marka bazlı değil, ambalaj veya reklamına göre değil; içerik ve besin değerlerine bakarak tüketip tüketmeyeceğimize karar vermeliyiz. Bundan da önemlisi, her türlü endüstriyel gıdanın aslında gerçek bir gıdanın taklidi ya da alternatifi olarak piyasaya sürüldüğü kabulüyle hareket etmek gerekiyor.

▫Bu açıdan bakıldığında; atıştırmalık olarak belki de en keyifli gıdalardan biri olan kuruyemiş ve kuru meyve incelemelerine hesabımızda zaman zaman yer vermeye çalışıyoruz. Bugün kavrulmuş bademi inceleyeceğiz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan analiz veritabanı çalışmasından aldığımız bilgileri sizlerle anlaşılır ve net şekilde yorumlamaya çalışacağız. 25 gr. yani yaklaşık bir avuç kavrulmuş badem üzerinden inceleme yapıyoruz.

▫Bir avuç badem tüketildiğinde 150 kcal enerji veriyor. Bu kalorinin %79’unun yağdan geldiğini belirtelim. Bunun yanısıra %14 oranında Proteinden ve %7 oranında da Karbonhidrattan gelen bir enerjiden bahsediyoruz. Bir avuç kavrulmuş bademde 2,57 gr. Karbonhidrata karşılık olarak ise tam 3 gr. Lif bulunuyor. Bu haliyle, kavrulmuş badem tükettiğinizde kan şekeriniz dengede kalıyor ve yüksek lif oranıyla da daha uzun süre tok hissedebiliyorsunuz.

▫Kavrulmuş bademde bulunan yağlara baktığımızdaysa; doymuş yağ oranının tek avuç bademde 1 gramdan daha az seviyede olduğunu görüyoruz. Bunun yanısıra, toplam doymamış yağ oranı ise 11 gr. seviyelerine kadar çıkmaktadır. Kavrulmuş bademin tek avucunda 8 gr. Oleik asit bulunduğunu belirtelim. Oleikasit ise Omega-9 olarak bilinen ve zeytinyağında yoğun olarak bulunan ve kolesterol seviyesini düşüren bir yağ asididir. Aynı zamanda, tek avuç kavrulmuş bademde 2,7 gr. Omega-6 yağ asidi bulunmaktadır. Oleik asit olarak da blinen Omega-6 yağ asidi vücudumuzda sentezlenmeyen ve dışarıdan gıdalarla alınması gereken elzem yağ asitlerindendir. #NeYediğiniziBilin

🔎Kavrulmuş Badem Besin Değerleri
👉Enerji 150 kcal
👉Karbonhidrat 2,57 gr.
👉Yağ 12,5 gr.
👉Protein 5,12 gr.
👉Lif 3 gr.
👉Demir 161,2 mg.
👉Fosfor 61,7 mg.
👉Kalsiyum 61,7 mg.
👉Magnezyum 75,7 mg.
👉Potasyum 198,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri 25 gr. kavrulmuş badem için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri