Özel Açıklama

Makaron paylaşımıyla ilgili zorunlu açıklamamızdır.


Bugüne kadar Gıda Dedektifi Instagram hesabı üzerinden yüzden fazla ürünün bizzat incelemesini gerçekleştirdik. İncelemeleri internet üzerinden ya da firmaların web sitelerinden değil marketlerde bizzat tespit ettiğimiz ve fotoğrafladığımız ürünler üzerindeki etiket verilerini baz alarak gerçekleştirdik. Üzerinde besin değeri bulunmayan ürünlere karşı kamuoyu oluşturduk, farkındalık yaratmaya gayret ettik. Yine hiçbir marka ya da firmaya karşı övücü ya da karalayıcı ifadeler kullanmamaya özen gösterdik. İlk günden bu yana markaya değil, içeriğe bakarak tüketime karar verilmesi noktasında tavsiyelerde bulunduk.

Dün paylaşımını yayınladığımız Makaron içeriğiyle ilgili yorumlarda ve DM üzerinden çokça mesaj aldık. Bu yorum ve mesajlarda, özellikle paylaşılan makaron ürününün markasından bahsedilmediği, tüm makaron ürünlerinin zan altında kaldığı ve pastanelerdeki ürünlerin çok sağlıklı ve nitelikli olduğu yönünde ifadeler yer almaktadır. Bunun yanısıra, söz konusu ürünün markasının yayınlanmamasının tarafımızın çekincesi olduğu gerekçesiyle yapıldığı gibi mesnetsiz bazı ithamlar da mevcuttur.

Belirtmek gerekiyor ki, söz konusu paylaşım daha önce hesabımızda yaptığımız ürün bazlı paylaşımlardan değildir. Burada amaç, makaron olarak satılan rastgele bir ürünün içindeki bileşenlerin sayısına, çeşidine ve katkı maddelerinin varlığına dikkat çekmektir. Kaldı ki, takipçilerimizin mesajlarında bahsettiği pastanelerde satılan makaronların içeriği ya da besin değerleri tüketiciye açık bir şekilde – maalesef- sunulmamaktadır. Burada kasıt şudur ki, sağlıklı ya da içeriği temiz olduğu iddia edilen makaronların içindekiler listesi görülmemekte, iddialar ise beyanlara dayanmaktadır. Bu doğrultuda dün yorumlar kısmında da yazdığımız gibi, bu ve buna benzer şekilde tarafımıza iletilen makaron ürünlerini paylaşmaya da hazırız.

Pastanelerde ya da farklı markalarla yayınlanan makaron ürünlerinin içeriği bilinmediği gibi, ürünlerin besin değerleri de muammadır. Öyle ki, övgüyle bahsedilen pastane ürünlerinin hiçbir surette analizleri yapılmamakta, yapılıyorsa da tüketiciyle paylaşılmamaktadır. Bu haliyle, pastanelerden alınan makaron veya diğer ürünlerin karbonhidrat, ilave şeker, yağ , protein ve lif bilgileri tüketiciyle paylaşılmamakta dolayısıyla kalori değerleri de bilinmemektedir. Bu surette, pastane ürünlerinin paketli ürünlere karşılık övüldüğü ya da sağlıklı olarak nitelendiği yorumları bu tarz teknik ve bilimsel verilere dayandırmak gerekmektedir.

Tabi tüm bunların yanında paylaşımımızda baz aldığımız marka ya da firmayı yayınlamaktan asla çekinmeyeceğimizi bizi takip edenler ve yayınlarımızı izleyenler bilecektir. Ürün bazlı bir paylaşım olmaması hasebiyle, söz konusu ürünün markası yayınlanmamış olsa da, gelen talepler ve oluşan rahatsızlık sebebiyle ürünün fotoğraflarını da sizlerle paylaşmaktan herhangi bir çekince duymuyoruz. İncelememize konu ettiğimiz ürün BTA Unlu Mamuller tarafından üretimi yapılan ve Dr. Lezzetlim ismiyle satılan bir makarondur. Ürünün içeriğindeki yüksek miktardaki bileşeni sizlere duyurmak ve bu içeriğe dikkat çekmek üzere yapılan bir paylaşım olduğunu tekrar hatırlatarak, her zaman markaya, ambalaja, reklama değil; içeriğe ve besin değerlerine bakarak tüketim yapmamız gerektiğini vurgulamak isteriz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri