Süt

Alpro Badem Sütü


Birazdan inceleyeceğimiz ürünün tek paketi 25₺’ye satılıyor. Ürünün yasal adı; Kalsiyum ve Vitamin ilaveli Bademli içecek ama genel itibariyle badem sütü olarak biliniyor. Ambalajın ön yüzünde ise Roasted Almond yani Kavrulmuş Badem ifadesini görüyoruz. Yine hemen altındaysa; bademin ince kavrulduğunu gösteren ifade mevcuttur. Bu haliyle, badem ile ilgili gönderilerde bahsettiğimiz ve kavrulmuş bademde sıcaklık ve süreye bağlı olarak ortaya çıkan Akrilamid riskinin burada minimize edildiğini kabul edebiliriz.

▫Tabi burada üründeki badem oranı da önem taşıyor. Öyle ki, “Badem sütü” adıyla satılan bu üründeki badem oranı sadece %2,3 olarak dikkat çekiyor. Yani çok düşük bir orandan bahsediyoruz aslında. Üründe bademden çok su ve şeker bulunuyor. Ürünün 100 ml.’ce 3 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Yani 250 ml.’lik büyük boy su bardağında 7,5 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar şeker içermektedir. Ürünün Avrupa’da satılan aynı çeşitlerinde şeker oranının daha az olduğunu ve içerikte Bademden sonra geldiğini özellikle vurgulayalım.

▫Üründe ayrıca Keçiboynuzu gamı, Gallan gam, Ayçiçek lesitini gibi Stabilizör ve Emülgatörler de bulunuyor. Vitamin olarak B2, B12, E ve D vitaminlerinin ilave edildiğini görüyoruz.

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Badem (%2,3), Trikalsiyum Fosfat, Deniz tuzu, Stabilizörler (Keçiboynuzu gamı, Gellan gam), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Vitaminler (Riboflavin, B12,E,D)
💉Alerjen uyarı: Eser miktarda sert kabuklu yemişler (yerfıstığı hariç) içerebilir.
🔎Alpro Badem Sütü Besin Değeleri
👉Enerji 60 kcal
👉Şeker 7,5 gr.
👉Yağ 2,75 gr.
👉Protein 1,25 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık 1 adet büyük boy su bardağı (250 ml.) için verilmiştir.1 Comment

  1. Esra gürsel

    Merhabalar. Sizi severek takip ediyorum. Ben 45 günlük bebeği olan bir annesyim. Bebrğimde süt alerjisi var bu nedenle süt ve süt ürünlerini tüketemiyorum. Hsliyle badem sütü ve hindistan cevizi sütüne yöneldim fakat sayenizde badem sütündeki gerçekleri öğrendim ve çok şaşırdım. Sizden ricam migros marketlerde satılan ALPRO marka hindistancevizi sütü inceler misiniz acaba.gerçekten ihtiyacım olan ve sütten alamadığım vitamini ondan alabilir miyim bebeğim için. Bu mesajımı cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.

Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri