Birazdan inceleyeceğimiz ürünün tek paketi 25₺’ye satılıyor. Ürünün yasal adı; Kalsiyum ve Vitamin ilaveli Bademli içecek ama genel itibariyle badem sütü olarak biliniyor. Ambalajın ön yüzünde ise Roasted Almond yani Kavrulmuş Badem ifadesini görüyoruz. Yine hemen altındaysa; bademin ince kavrulduğunu gösteren ifade mevcuttur. Bu haliyle, badem ile ilgili gönderilerde bahsettiğimiz ve kavrulmuş bademde sıcaklık ve süreye bağlı olarak ortaya çıkan Akrilamid riskinin burada minimize edildiğini kabul edebiliriz.

▫Tabi burada üründeki badem oranı da önem taşıyor. Öyle ki, “Badem sütü” adıyla satılan bu üründeki badem oranı sadece %2,3 olarak dikkat çekiyor. Yani çok düşük bir orandan bahsediyoruz aslında. Üründe bademden çok su ve şeker bulunuyor. Ürünün 100 ml.’ce 3 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Yani 250 ml.’lik büyük boy su bardağında 7,5 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar şeker içermektedir. Ürünün Avrupa’da satılan aynı çeşitlerinde şeker oranının daha az olduğunu ve içerikte Bademden sonra geldiğini özellikle vurgulayalım.

▫Üründe ayrıca Keçiboynuzu gamı, Gallan gam, Ayçiçek lesitini gibi Stabilizör ve Emülgatörler de bulunuyor. Vitamin olarak B2, B12, E ve D vitaminlerinin ilave edildiğini görüyoruz.

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Badem (%2,3), Trikalsiyum Fosfat, Deniz tuzu, Stabilizörler (Keçiboynuzu gamı, Gellan gam), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Vitaminler (Riboflavin, B12,E,D)
💉Alerjen uyarı: Eser miktarda sert kabuklu yemişler (yerfıstığı hariç) içerebilir.
🔎Alpro Badem Sütü Besin Değeleri
👉Enerji 60 kcal
👉Şeker 7,5 gr.
👉Yağ 2,75 gr.
👉Protein 1,25 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık 1 adet büyük boy su bardağı (250 ml.) için verilmiştir.