Krema Sos ve Ezmeler

Torku Banada “Güncel İçerik”


Şu anda story yayınımızda da görüldüğü üzere Torku Banada Kakaolu Fındık Kremasını bundan 1,5 yıl önce etiket verileri üzerinden incelemiş ve yayınlamıştık. Daha sonra yaptığımız rutin kontrollerde de ürünün içerik ve besin değerlerinin değişmediğini görüyorduk. Fakat önceki gün dikkatli bir takipçimiz tarafından gönderilen görsellerde üründeki Şeker ve Doymuş yağ oranlarında ciddi değişimler olduğunu gözlemledik. Markette bizzat tespit ettiğimiz ürünler üzerinden de teyit ettik. Şimdi Torku Banada’nın önceki ve şimdiki besin değerleri üzerinden inceleme yapacağız.

Ürünün içeriği ile başlayalım; İlk üç sırada Şeker, Bitkisel yağ ve Fındık var. Bu üç bileşenin sıralamasında herhangi bir değişiklik görülmüyor. Fakat yeni etikette Şeker ifadesinin yanında Pancar Şekeri notu düşülmüş. Mevzuata göre böyle bir not düşülmesi uygun değil. Bunun yanısıra, Torku ürünlerinde yıllardır değişmeyen bir Hurma yağı ifadesini de burada da görüyoruz. Daha önce defalarca yayınladığımız gibi mevzuatta Hurma yağı diye bir yağ tanımı olmamakla birlikte, bu ifade Palm yağı demektir. Yani, Torku Banada Palm yağı içermektedir.

Gelelim oranlardaki değişime; Üründeki şeker ve doymuş yağ oranlarında ciddi farklılıklar görülüyor. Öyle ki; eski etikette Doymuş yağ oranı 100 gr.’da 20,3 gr. iken, yeni etikette bu oran sadece 9,6 gr. olarak görülüyor. 100 gr.’daki yağ miktarı 31 gr. olarak sabitken, yağ çeşidi de değişmezken Doymuş yağ oranındaki bu yarı yarıya düşüşün sebebini gerçekten merak ediyoruz. Bunun yanısıra; ürünün 100 gr.’daki İlave şeker oranının da eski etikette 33,3 gr. iken, yeni etikette 48,9 gr. olduğunu söyleyelim. Burada da yaklaşık %50’ye yakın bir şeker oranı artışından söz ediyoruz. Sadece etiket verilerine bakarak üründeki şeker oranının %50’ye yakın oranda arttırıldığını da söyleyebiliriz. Ya da ürünün eski etiket verilerinin gerçeği yansıtmadığı gibi bir izlenim de ortaya çıkıyor. Her iki şekilde de, Torku Banada’nın tanımlanan 20 gr.’lık tek porsiyonunda 9,78 gr. yani tam 5 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunduğu gerçeğini değiştirmiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎Torku Banada Eski Besin Değerleri
👉Enerji 529,2 kcal
👉Karbonhidrat 57,3 gr.
👉Şeker 33,3 gr.*
👉Yağ 31,2 gr.
👉Doymuş Yağ 20,3 gr.**
👉Protein 5,54 gr.
👉Lif 5,3 gr.
🔎Torku Banada Güncel Besin Değerleri
👉Enerji 537 kcal
👉Karbonhidrat 55,4 gr.
👉Şeker 48,9 gr.*
👉Yağ 31 gr.
👉Doymuş yağ 9,6 gr.**
👉Protein 6,5 gr.
👉Lif 4,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.
* Şeker miktarı Karbonhidrat miktarına dahildir.
** Doymuş yağ miktarı Yağ miktarına dahildir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri