Krema Sos ve Ezmeler

Torku Banada Bitter


Dünkü paylaşım sonrasında çokça sorulan ürünlerden biri de Torku Banada Bitter çeşidiydi. Aslında ürünün tam adının; Torku Banada Bitter Çikolatalı Kakaolu Fındık Kreması olduğunu belirtelim. Baştan söyleyelim; üründeki Bitter Çikolata oranı sadece %1’dir.

İlk olarak ürünün içeriğine bakıyoruz; üründe Pancar şekeri ifadesi ve Hurma yağı ifadesi yine mevzuata uygun olmayan şekilde kullanılmıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi içeriklerdeki Şeker ifadesi zaten sofra şekerini tanımlamaktadır ve Hurma yağı tanımı da mevzuatta yeri olmayan ve aslında Palm yağı içeriğini gösteren bir tanımdır. Bu durumla ilgili tereddüt yaşayan veya bunun doğruluğunu sorgulayan tüketiciler; ambalajdaki İngilizce içerikte cevabı bulabilirler. Öyle ki, ürünün ambalajındaki İngilizce içerik kısmında Vegatable Oil yani Bitkisel yağ tanımı içinde “Palm” ifadesi rahatça görülebilmektedir.

Bu haliyle, mevzuatta yeri olmayan Hurma yağı ifadesinin Palm yağını ifade ettiğini ve tamamıyla tüketiciyi yanıltıcı şekilde burada kullanıldığını net olarak söyleyebiliriz. Bunu net haliyle görsellerde de görmektesiniz.
▫Gelelim ürünü diğer çeşitten ayıran yani Bitter yapan özelliklere. Ürünün diğer çeşidinden farklı olarak bu çeşitte Kakao tozu oranının %13,5’e yükseldiğini görüyoruz. Bunun yanısıra üründe süt tozu bulunmuyor. Üründe ayrıca %1 oranında Bitter çikolata bulunduğunu söylemiştik. Yani bu haliyle; Bitter Çikolatalı bu ürünün 370 gr.’lık tek kavanozunda 3,7 gr. Bitter Çikolata bulunduğunu görüyoruz.

Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 47,8 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Bunun yanısıra ürün 33,6 gr. Yağ ve 5,9 gr. Protein içeriyor. Diğer çeşitten daha düşük oranda şeker ilavesi, daha yüksek yağ ve protein olduğunu görüyoruz. Bunun yanısıra üründeki lif oranı da Kakao oranının artması ve süt tozu içeriğinin kaldırılmasıyla artarak 100 gr.’da 7,6 gr. olarak dikkat çekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker (Pancar Şekeri), Bitkisel yağ (Hurma*), Fındık (%13), Kakao tozu (%13,5), Demineralize Peyniraltı suyu tozu, Bitter Çikolata (%1) [Şeker (Pancar Şekeri), Kakao Kitlesi, Kakao yağı], Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔎Torku Banada Bitter Besin Değerleri
👉Enerji 543 kcal
👉Şeker 47,8 gr.
👉Yağ 33,6 gr.
👉Protein 5,9 gr.
👉Lif 7,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.



Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri