Krema Sos ve Ezmeler

Fiskobirlik Nuga


Piyasadaki kakaolu fındık kremaları arasında en çok sorulan ürünlerden biri de; bir kooperatif şirketi olan Fiskobirlik üretimi Nuga isimli Kakaolu Fındık Kremasıydı. Yaptığımız market incelemesinde Fiskobirlik markasıyla iki farklı ürün olduğunu görüyoruz. İlk olarak çokça sorulan Fiskobirlik Nuga ürününü inceleyeceğiz.

Fiskobirlik Nuga ürününü de aynı Torku Banada gibi hesabımızda Eylül 2017’de paylaşmıştık. Fakat o günden bu yana Torku Banada’da olduğu gibi, Fiskobirlik Nuga’da da şeker oranının arttığını görüyoruz. Daha önce 100 gr.’daki şeker oranı 45 gr. iken, güncel etiketlerde 50,2 gr. olarak görülüyor. Bu haliyle, üründen alınan kalorinin %37’sinin İlave Şekerden geldiğini belirtmek gerekiyor. Yani 20 gr.’lık tek porsiyon üründe 10 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker tükettiğinizi hatırlatalım.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sıradaki Şeker içeriği haricinde; Bitkisel yağlar ve Fındık olduğunu görüyoruz. Üründe Bitkisel yağ olarak Fındık, Ayçiçek ve Pamuk yağları kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da içerdiği 32 gram yağın sadece 6,8 gramının Doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Bu kriter, Palm yağının ürünlerdeki temel etkisini de göstermesi yönünde önemli bir kriterdir. Öyle ki, bu üründe kullanılan yağların yüksek oranda Doymuş yağ asidi içermeyen Fındık ve Ayçiçek ağırlıklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu haliyle, ürünün Doymuş yağdan gelen kalori oranının da %11,3 olduğunu belirtelim.

Ürünün bir fındık kooperatifi tarafından üretilmesinin etkisi üründeki fındık oranında da görülüyor. %16 oranında fındık içeren ürün bu açıdan piyasada en yüksek fındık oranına sahip kakaolu fındık ezmelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Üründe ayrıca %7 oranında Kakao tozu bulunuyor. Bunların yanısıra ürün süt ürünleri bileşenleri açısından bakıldığında; Yağsız süt tozu, Peyniraltı suyu tozu ve İlave olarak Laktoz içeriyor. Üründe ayrıca Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanıldığını görüyoruz. Bitkisel yağ içeriğine Palm yağı bulunmayan, fındık yağı ve yüksek fındık miktarı ile içeriği zenginleştirilmiş bir üründe Soya Lesitini görmek bir şaşkınlık yaratıyor diyebiliriz. Ürünün etiketinde lif oranının da belirtilmediğini söylemek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Fındık,Ayçiçek, Pamuk), Fındık (%16), Kakao tozu (%7), Yağsız süt tozu, Peyniraltı suyu tozu, Laktoz, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma Verici (Vanilin)
🔎Fiskobirlik Nuga Besin Değerleri
👉Enerji 539 kcal
👉Şeker 50,2 gr.
👉Yağ 32 gr.
👉Protein 7 gr.
👉Lif Belirtilmemiştir.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri