Gündem Özel

Tavuk kesimhanesinde 12 işçi yoğun kimyasal maddeden zehirlendi


Geçtiğimiz hafta sosyal medya annelerini işletmelerine davet eden firmanın önceki gün Bolu’nun Yeniçağa İlçesi Şahnalar Köyü’ndeki kesimhanesinde 12 işçi kimyasal ilaçtan zehirlendi. Firmaya ait kesimhanede yapılan ilaçlama sonrasında zehirden etkilenen işçiler, özel korumalı kıyafetlerle kesimhaneye giren ekipler tarafından dışarıya çıkartıldı.

Evet yanlış okumadınız. İşçiler zehirleniyor, muhtemelen bilinçlerini kaybediyorlar ve gelen özel ekipler onları kesimhaneden özel kıyafetler giyerek çıkartabiliyorlar. Kimyasalın etkisini, ciddiyetini ve olayın vahametini düşünün. Bu yüksek orandaki kimyasallardan dolayı zehirlenen işçiler olmasaydı, bugün başta bu algı operasyonunun başında gülücükler saçan ve bize çamur atan anneleri takip edenler olmak üzere birçok insan bu tavukları yiyecekti, çocuklarına yedirecekti. Öncelikle işçilerin hayatta olması çok sevindirici, hepsine geçmiş olsun diyoruz. İnşallah durumları ifade edildiği gibi gerçekten ciddi değildir.

Bolu’nun Şahnalar Köyü’nde önceki gün meydana gelen olayla ilgili Yeniçağa Kaymakamı Yunus Emre Bayraklı birkaç gün önce yapılan bir ilaçlamadan bahsediyor. Ama detaylara bakınca işçiler ilaçlamaya girmiş ve zehirlenmiş gibi gözüküyor. Ama açıklandığı gibi işçiler ilaçlamadan günler sonra kesimhaneye girip zehirleniyorlarsa bu olayın daha da vahim boyutunu gözler önüne seriyor. Eğer bu bilgi doğruysa, günler sonra bile bu denli ciddi bir zehirlenmeye yol açan kimyasallar oradaki tavuklara neler neler yapıyor kimbilir? Hormon, antibiyotik derken gelinen nokta düşündürücü.

Kaymakam; “Zehirlenmeye neden olan maddenin türüyle ilgili doğrudan bir şey söylememiz mümkün değil. Çünkü arkadaşlarımız olay yerinde çalışıyorlar. Net bilgi gelecektir.” İfadelerini kullanıyor. Sonrası malum, bir açıklama yok. Firmadan da bir açıklama gelmiyor. Herkes susuyor, kimse kamuyounu bilgilendirmiyor.
Geçtiğimiz hafta oluşturulan bir algı çalışmasıydı, bu hafta meydana gelen ise tam tamına gerçek. Bu haberleri eğlenceli anne hesapları yayınlamıyor, reklamları organize edenler, onları davet edenler susuyor, devlet bilgi isteyen vatandaşa bilgi vermiyor. Sizlerden aldığımız güç ve vicdani sorumlulukla bu olayın takipçisi olacağız.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri