Krema Sos ve Ezmeler

Nutella Kakaolu Fındık Kreması


Helal mi değil mi tartışmalarıyla bugünlerde yeniden gündeme gelen ve tüm dünyada aynı içerikle Ferrero markasıyla üretilen Nutella ürününü inceleyeceğiz. 25 gr.’lık ufak boyları hariç tüm çeşitleri Türkiye’de üretilen Nutella, özellikle Türkiye’den ihraç ettiği yüksek oranda fındık ile dikkat çekiyor. Ürünü 400 gr.’lık ürün etiketi üzerinden inceleyeceğiz.

Önceki gün Twitter’da bir kişinin Nutell ABD hesabına sorduğu “Ürünleriniz helal mi?” sorusuna Nutella tarafından verilen cevap tüm dünyayı şaşkına çevirdi! Nutella ABD hesabından gelen “Hayır, helal değil” cevabı binlerce RT ve yorum alırken; Nutella ABD saatler sonra düzeltme yaptı.

gıda dedektifi

Nutella’nın içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Şeker, Yağ ve Fındık olduğunu görüyoruz. Üründe Bitkisel yağ olarak Palm yağı kullanıldığını ve Fındık oranının %13 olduğunu belirtelim. Palm yağının kullanımıyla alakalı olarak üründeki Doymuş yağ oranı da 100 gr.’da 10,6 gr. gibi yüksek bir seviyededir. Bu haliyle ürünün Doymuş yağdan gelen kalori oranı %17’dir.

Ürünün Şeker içeriğine baktığımızdaysa; ilk sırada yer alan sofra şekerinin ürünün 100 gr.’da 56,3 gr. gibi yüksek bir oranda olduğunu görüyoruz. Öyle ki, bu 400 gr.’lık tek bir Nutella kavanozunda 225 gr. yani yaklaşık 112 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Bu haliyle, ürünün İlave şekerden gelen kalori oranı %41 gibi çok yüksek bir oranda olduğunu görüyoruz.

Doymuş yağ ve İlave şekerden gelen kalori oranı son yıllarda Türk Gıda Kodeksi’ne de giren önemli bir kriterdir. Bu kritere göre; bir üründen alınan kalorinin %10 veya üzeri oranda Doymuş yağ veya İlave Şekerden alınması halinde o ürün “Sağlık Beyanı” yapamıyor. Yani başka bir deyişle, bu ürünler sağlıklı ürün kategorisinde görülmüyor. Bu bakış açısıyla; Doymuş yağ ve İlave şeker oranının toplam %20’yi aşmaması gerekirken, bu üründe söz konusu oranın %60’a yakın bir seviyede yani yaklaşık 3 kat yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da ürünün içerdiği yüksek oranda doymuş yağ ve ilave şeker açısından sağlıklı bir ürün olmadığını gösteriyor. Ayrıca, içerdiği yüksek şeker ve düşük lif sebebiyle de ürünün tüketimiyle kan şekerinin aniden yükseleceğini ve sizlere daha çok yeme ve hızla acıkma hissi olarak döneceğini hatırlatalım.  #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Bitkisel Yağ (Palm), Fındık (%13), Yağsız süt tozu (%8,7), Yağı azaltılmış kakao tozu (%7,4), Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔎Nutella Besin Değerleri
👉Enerji 539 kcal
👉Şeker 56,3 gr.
👉Yağ 30,9 gr.
👉Protein 6,3 gr.
👉Lif 3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri