Krema Sos ve Ezmeler

Sarelle


Yine çok sorulan bir başka ürünle kahvaltılık krema incelemelerine devam ediyoruz. Sarelle markasıyla satışta olan bu ürün; Sanset Gıda tarafından üretiliyor ve Kakaolu Fındık Ezmesi olarak satılıyor. Ürünün ambalajında Trans yağ, Renklendirici ve Koruyucu yok ifadeleri var. Ürünün 700 gr.’lık cam kavanoz çeşidini inceledik.

Ürünün içeriğinde ilk üç sırada; Şeker, Bitkisel yağ ve Fındık yer alıyor. Üründe Bitkisel yağ olarak; Ayçiçek, Shea ve Hindistan Cevizi kullanıldığını görüyoruz. Üründe kullanılan Shea yağı, Karite yağı olarak da bilinen ve Shea ağacının fıstığından elde edilen bir yağdır. Shea yağı aynı zamanda cilt kremlerinde ve çeşitli kozmetik ürünlerde nemlendirici etkisi açısından kullanılmaktadır. Üründe yer alan Shea ve Hindistan Cevizi yağlarının doymuş yağ oranları yüksek, Ayçiçek yağının doymuş yağ oranı ise düşüktür. Ürünün 100 gr.’da 7,8 gr. Doymuş yağ içeriyor olması da, Ayçiçek yağının diğer yağlara nispeten daha çok kullanıldığını göstermektedir. Bu haliyle, üründen alınan kalorinin %12’si Doymuş yağdan gelmektedir.

Ürünün Şeker içeriğine baktığımızdaysa; 100 gr.’da 53 gr. İlave şeker kullanıldığını görüyoruz. Bu da üründen alınan kalorinin %38’inin İlave şekerden geldiğini göstermektedir. Bu haliyle, incelediğimiz 700 gr.’lık tek kavanozda tam 371 gr. yani yaklaşık 185 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu belirtelim. Başka bir deyişle, tek bir kavanozu bir ayda bitiren bir kişi günde 6 tane küp şeker kadar ilave şekeri sadece bu üründen almaktadır. Üründe bunların yanısıra %13 oranında Fındık, Yağsız süt tozu ve %7 oranında Kakao tozu kullanıldığını görüyoruz. Emülgatör olarak Ayçiçek Lesitini ve Aroma verici olarak da doğal vanilya aroması kullanıldığını belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağlar (Ayçiçek, Shea, Hindistan Cevizi), Fındık (%13), Yağsız süttozu, Kakao tozu (%7), Peyniraltı suyu tozu, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Doğal Aroma Verici (Vanilya)
🔍Sarelle Besin Değerleri
👉Enerji 549 kcal
👉Şeker 53 gr.
👉Yağ 33,5 gr.
👉Protein 6,5 gr.
👉Lif 3,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri