Özel Araştırma

Havada, karada her yerde çöp gıdalarla çocuklar hedef alınıyor


Bu fotoğrafta gördüğünüz ürünler bu akşam bir takipçimiz tarafından Antalya İstanbul seferini yapan Atlas Global uçağında çocukların önüne ücretsiz olarak bırakılmış. Herkese sandviç ve içecek ikram edilirken, çocuklara bunlar layık görülmüş. Meyve, meyve suyu, kuruyemiş ya da kuru meyve değil. İçinde yüksek oranda nişasta bazlı glikoz şurubu olan bir yumuşak şeker ve yine yüksek oranda şeker içeren kakaolu süt. En ucuzundan, en şekerlisinden, en değersizinden bu ürünler; sormadan, sorgulamadan, izinsiz ve istisnasız bir şekilde tüm çocukların önüne bırakılmış. Çok iyi biliyorlar ki, bunları gören çocuklar tüketmek isteyecek, anneler babalar da çaresiz kalacaklar. Çok iyi biliyorlar ki, bunu bir kez yiyen çocuk gördüğünde tekrar isteyecek ve anne babalar da bir süre sonra mücadeleden vazgeçecekler. Çocukların sadece sağlığıyla değil, duygularıyla da oynuyorlar.

Fotoğrafta gördüğünüz bu ürünleri bizleri 2 yıldan bu yana takip eden herkes çok iyi biliyor. Bu firmalar gerek sosyal medyada gerekse diğer mecralarda devletin tüm politikalarına ve bilinçli ebeveynlerin mücadelelerine rağmen inatla karşımıza çıkıyor. Kapıdan kovsanız bacadan geliyorlar adeta. Giyim mağazalarında, oyuncakçılarda, kitapevlerinde, spor malzemesi satan dükkanlarda, kasaların çocuklar için en kolay erişilebilir alanlarında, sizin en savunmasız olduğunuz anlarda. Karada, denizde ve en nihayetinde havada… Meyve talep etseniz yok denir, su isteseniz ücret talep edilir. Ama nasıl oluyorsa bu ürünler kimi zaman giyim mağazalarında poşetinize atılıyor, kimi zaman kitapçılardan sipariş ettiğiniz kitapların arasından çıkıyor, kimi zaman da işte böyle bir yolculukta karşınızda beliriyor. Onlar da çok iyi biliyorlar ki, Türkiye’de bilinçli tüketiciler artıyor. Bu ürünlerin artık zamanı geçiyor. Kimsenin sağlığı bu ürünler kadar ucuz değil, hele ki çocuklarımızın sağlığı hiç değil.

Bu bilinçle bizlere bu fotoğrafı ulaştıran ve bu farkındalığı oluşturmamızı sağlayan takipçilerimize teşekkür ediyoruz. Bu ucuz hesaplar peşinde koşan üreticiler kadar bunlara alet olan firmaları da yine kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri