Krema Sos ve Ezmeler

Nestlé Chokella


Kakaolu Fındık Kremaları incelemelerimiz çerçevesinde sorulan ürünlerden biri de; Nestlé markasıyla raflarda olan Chokella ürünüydü. Yaptığımız market incelemesinde 400 gr.’lık Chokella ürününü inceledik. Ürünün ön yüzünde Daha Fazla Süt ifadesinin daha önceki Chokella ürünlerine göre belirtilmiş bir ifade olduğunu ve süt tozunu ifade ettiğini belirtelim.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Yağsız süt tozu olduğunu görüyoruz. Yani bu Kakaolu Fındık Kreması’nın içeriğinde ilk üç sırada Kakao ve fındık bulunmuyor. Ürünün Kakao oranının %5,5 ve Fındık oranının da %5 olduğunu belirtelim.

Üründe Bitkisel yağ olarak %90 oranında Pamuk ve %10 oranında Palm yağı kullanıldığını görüyoruz. Pamuk yağı, özellikle pamuğun iç bezelerinde bulunan gossypiol bileşiğinden dolayı tartışmalıdır. Gossypiol, bilimsel kaynaklar tarafından insan yaşamında hem olumlu hem de olumsuz yönleri olan bir bileşik olarak tanımlanmaktadır. Gossypiol bileşeninin insan üzerindeki etkisinin uzun vadede görülüyor olması da bileşeni daha da tartışmalı kılan bir durumdur. Gossypiol bileşiğinin insan sağlığına en büyük etkisinin hem erkek hem de dişi bireylerde üremeyi etkilemesidir. Gossypiol bileşiğinin kadınlarda östrojen dengesini, üreme organlarını ve embriyo gelişimini olumsuz etkilediği; erkeklerde de hem sperm sayısını hem de sperm hareketlerini olumsuz etkilediğine ilişkin veriler mevcuttur. Gossypiol bileşiğinin aynı zamanda kadınlarda doğum kontrol amaçlı olarak kullanıldığı da bilimsel kaynaklarda geçmektedir. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 34,8 gr. Yağ içerdiği düşünüldüğünde bunun yaklaşık 31 gramının Pamuk yağı olduğunu belirtmek gerekiyor. Üründeki pamuk yağının yapısı ve gossypiol oranı ise bilinmiyor.

Bunun yanısıra, 100 gr. üründe 53,2 gr. Şeker bulunuyor. Bu da 20 gr.’lık tek porsiyon üründe 10 gr. İlave şeker yani yaklaşık 5 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, 400 gr.’lık tek kavanozda tam 212 gr. yani yaklaşık 105 tane küp şekere denk şeker bulunuyor. Üründeki süt tozu oranı ise %11 olup, şeker oranına bu süt tozu miktarındaki laktoz da dahildir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağlar (Pamuk [%90], Palm [%10]), Yağsız süt tozu (%11), Yağı azaltılmış Kakao tozu (%5,5), Fındık (%5), Peyniraltı suyu tozu, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), İyotlu tuz, Aroma vericiler
🔎Nestlé Chokella Besin Değerleri
👉Enerji 558 kcal
👉Yağ 34,8 gr.
👉Şeker 53,2 gr.
👉Protein 6,1 gr.
👉Lif 2,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri