Krema Sos ve Ezmeler

Ülker Çokorem


Bir süredir devam ettiğimiz Kakaolu Fındık Kreması incelemelerinde son ürüne geldik; Ülker Çokokrem. Biliyorsunuz aylarca yaptığımız mücadeleden sonra Ülker ürünlerine Besin Değerleri tablosu eklemeye başlamıştı. Nihayet, Ülker Çokokrem’e de besin değeri tablosu eklendi ve artık bu ürünleri tüketen artık ne yediğini bilecekler.

Ürünün içeriğinde baktığımızda ilk üç sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Peyniraltı suyu tozu olduğunu görüyoruz. Üründe Bitkisel yağ olarak; Palm, Ayçiçek ve Kanola yağları kullanıldığını görüyoruz. Üründe kullanılan Palm yağının yanısıra; Ayçiçek ve Kanola yağlarından dolayı üründeki Doymuş yağ oranı nispeten daha düşük olup, 100 gr.’da 7,1 gr.’dır. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %12’sinin Doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Bu oran diğer ürünlere göre daha düşük olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşılmaması önerilen %10’luk düzeyin yine de üzerindedir.

Şeker içeriğine geldiğimizdeyse; bizi neredeyse bir rekor karşılıyor. Öyle ki, bu ürün 100 gr.’da 58,4 gr. gibi yüksek oranda şeker içeriyor. Bu haliyle, ürünün 450 gr.’lık tek paketinde 233 gr. İlave şeker yer alıyor. Bu da yaklaşık 115 tane küp şekere denk geliyor. Bu yüksek şeker oranının etkisiyle üründen alınan kalorinin %44’ünün İlave şekerden geldiğini görüyoruz. Bu oranın da %5’i geçmemesi önerilirken, sağlıklı bir tüketim için %10’u ise kesinlikle geçmemesi gerektiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtiliyor. Burada kesinlikle geçilmemesi gereken oranın 4 katından da fazla bir orandan bahsediyoruz. Bu yüksek şeker oranına karşılık ürünün 100 gr.’da 2,7 gr. Lif içerdiğini belirtelim.

Bunların yanısıra ürünün %7 oranında Kakao tozu, %4 oranında Fındık ve %4 oranında Yağsız süt tozu içerdiğini belirtelim. Üründe Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanılmıştır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Ayçiçek, Kanola), Peyniraltı suyu tozu, Kakao tozu (%7), Fındık (%4), Yağsız süttozu (%4), Emülgatörler (Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma vericiler, Tuz
🔎Ülker Çokokrem Besin Değerleri
👉Enerji 531 kcal
👉Şeker 58,4 gr.
👉Yağ 30,2 gr.
👉Protein 4,1 gr.
👉Lif 2,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


3 Comments

  1. Sevil

    Ulkeri iyice mimledim, zaten almıyordum simdi hiccccc 😬

  2. Özkan

    Aslında şeker yiyormuşuz… Kakao ve fındık yediğimizi düşünürken…

  3. Uğur Adan

    Bu tarz bilgilendirici yayınlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.Toplumun bilinçlenmesini yolunda çok büyük bir adım attınız.Çocukluğumda yediğim Ülker ürünleriyle şimdiki ürünleri arasında tad,kullanılan malzeme açısından Everest Dağı kadar fark var.Ülker ve benzer markalar toplumu şeker ve glukoz bağımlısı yapmak için bir misyon üstlenmişler adeta.Küçücük çocuklara yedirilen şeker yüklü yiyecekler yüzünden hiperaktif ve sağlıksız nesiller yetişiyor.Ebeveynlerin daha bilinçli olduğu ve çocuklarına daha çok evde yaptıkları yiyecekleri yedirdikleri bir gelecek diliyorum.

Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri