Özel Araştırma

Kakaolu Fındık Kremaları Genel Değerlendirmesi


Bir süredir devam ettiğimiz Kakaolu Fındık Kremaları incelemelerinde genel değerlendirme vakti. Piyasada en çok rastlanan ürünleri incelemeye çalıştık, tabii eksik kalanlar olmuş olabilir. Talep ettiğiniz diğer ürünleri de mercek altına alarak ilerleyen zamanlarda yayınlamaya çalışacağız. Bu çerçevede; Chokella, Çokokrem, Fiskobirlik, Nutella, Sarelle ve Torku markalı Kakaolu Fındık Kremalarını İlave şeker oranları, Doymuş yağ oranları ve bu iki kriterden gelen kalori oranları açısından karşılaştırmalı olarak ele alacağız.

İlave şeker oranlarına bakıldığında 100 gr.’da 58,4 gr. gibi rekor seviyedeki şeker oranıyla ilk sırada Ülker Çokokrem yer alıyor. Ülker Çokokrem’i 56,3 gr. Şeker ile Nutella takip ediyor. Sonrasında sırasıyla; Nestlé Chokella, Sarelle ve Fiskobirlik ürünleri geliyor. Listenin en altında ise, Türkiye’nin en büyük şeker üreticilerinden Torku’nun ürettiği Banada ürünleri var. Ürünlerle ilgili paylaşımda Torku’nun Banada ürünündeki şeker oranını arttırdığından bahsetmiştik. Fakat görünen o ki, piyasadaki benzerlerine oranla hala daha az şeker içeriyor. Fakat bu ifade yanıltıcı olmasın. Yine de 100 gr.’da 48 gr. gibi yüksek bir İlave şeker oranından bahsediyoruz. Listenin en başındaki ürün ile en sonundaki ürün arasındaki fark da gerçekten dikkat çekici. Öyle ki, aradaki 10,6 gr.’lık fark 100 gram üründe yaklaşık 5 tane küp şekere denk geliyor.

Gelelim ürünlerdeki Doymuş yağ oranlarına; burada tablo değişiyor. Öyle ki, Hurma yağı yazarak Palm yağı kullanımını gizlemeye çalışan Torku Banada ürünleri ile Palm yağı kullandığı için bir dönem kamuoyunun gündemine oturan Nutella ilk üç sırada yer alıyor. Palm yağının etkisiyle; özellikle Torku Bitter ile Nutella’daki 100 gr.’da 10 gramı aşan Doymuş yağ seviyesi gerçekten dikkat çekici. Listenin sonunda ise, Fındık yağı kullanımıyla dikkat çeken ve 100 gr.’da 6,8 gr. Doymuş yağ içeren Fiskobirlik yer alıyor.

Değerlendirmeye bir başka açıdan daha bakacağız; Dünya Sağlık Örgütü İlave Şeker ve Doymuş yağdan gelen kalorinin %10’u geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Bu doğrultuda Türk Gıda Kodeksi’ne de entegre edilen bu kabul çerçevesinde 2019 sonu itibariyle Doymuş yağ oranı ve İlave şeker oranının her biri %10’u geçen ürünlerin Sağlık Beyanı yapmaları yasaklanıyor. Yani içeriğinde vitamin, mineral veya farklı yararlı bileşenler olsa bile, bu ürünlerin sağlıklı ürünmüş gibi reklamları yapılamayacak. Başka bir deyişle, bu değerlerin her ikisini de aşan ürünler sağlıklı ürünler kategorisine giremeyecek.

Bu çerçevede yaptığımız inceleme kapsamında en yaygın 8 ürünün İlave şekerden gelen kalori oranı ortalama %39 olarak dikkat çekiyor. Buna ek olarak aynı ürünlerin Doymuş yağdan gelen kalori ortalaması da %15’tir. Yani Dünya Sağlık Örgütü’nün %10’u geçmemesi gerektiğini belirttiği kriterlere göre bu ürünler İlave şeker açısından 4 kat, Doymuş yağ açısından da 1,5 kat daha yüksek değerler taşıyor. Bu da bu ürünlerin sağlıklı ürünler olmadığını ve bu iddiada bulunamayacaklarını gösteriyor.

Detaylara baktığımızda tablonun en üstünde çok iyi bilinen bir ürün görüyoruz; Nutella. Nutella’nın İlave şekerden gelen kalori oranı %42, Doymuş yağdan gelen kalori oranı ise %18 olarak dikkat çekiyor ve bu iki kriter toplamda %60 gibi inanılmaz yüksek bir orana tekabül ediyor. En altta ise, Fiskobirlik markasıyla üretilen Nuga var. Nuga’nın İlave şekerden gelen kalori oranı %37 olurken, Doymuş yağdan gelen kalori oranı ise %11 yani toplam %49 gibi bir orana denk geliyor. Bu haliyle, kriterler açısından yine de yüksek olsa da benzer ürünlerden olumlu olarak ayrışıyor. Fakat bu ürünün de yıl sonunda yürürlüğe girecek olan Gıda Kodeksi’ne göre sağlık beyanı yapamayacağını yani sağlıklı bir ürün olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri