Krema Sos ve Ezmeler

Gürsoy Kakaolu Fındık Kreması


Kakaolu Fındık Kremaları incelemelerimiz çerçevesinde piyasada en sık rastlanan ürünleri incelemiştik. Şimdi de sizlerden gelen talepler doğrultusunda aynı kategorideki benzer ürünleri incelemeye devam ediyoruz. Bu ürünlerden biri Gürsoy markasıyla satılan Kakaolu Fındık Kreması.

Ürünün içeriğine baktığımızda; ilk üç sırada; Şeker, Bitkisel yağ ve Fındık olduğunu görüyoruz. Üründeki fındık oranı %15’tir. Bitkisel yağ olarak Ayçiçek ve Pamuk yağları kullanılmıştır. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 36,1 gr. Yağ içerdiğini ve bunun 10,5 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu da üründen alınan kalorinin %17’sinin Doymuş yağdan geldiğini gösteriyor.

Ürünün içeriğinde ilk sırada yer alan Şeker yani İlave edilmiş pancar şekeri ise üründeki toplam şeker oranını 100 gr.’da 51,7 gr. gibi yüksek bir seviyeye getirmiş. Burada bir dipnot olarak, ürüne ilave edilen şekerin yanısıra; yağsız süt tozu ve laktoz ilavesinden de doğal süt şekeri bulunduğunu belirtelim. Bunların oranı çok yüksek olmasa da, 100 gr.’da 51,7 gr.’lık şeker miktarına dahildir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin yaklaşık %38’inin İlave şekerden geldiğini söyleyebiliriz. Buna göre İlave şeker ve Doymuş yağdan gelen kalori oranları her iki bileşen için de %10’u geçtiğinden dolayı bu ürünün sağlıklı bir ürün olduğu iddiasında bulunmak pek olası değildir.

Bunlara ek olarak üründe whey proteini kaynağı olan Peynir altı suyu tozu olduğunu da görüyoruz. Bunun yanısıra ürüne Emülgatör olarak Ayçiçek Lesitini ve Aroma verici ile Vanilin eklendiğini anlıyoruz. Üründeki Kakao oranı ise %6,5’tir. Son olarak ürünün etiket bilgilerindeki tutarsızlık ve hatalardan bahsedelim. Öncelikle ürünün Lif oranlarının yüksek miktarlarda gözüktüğünü ve bu içerik değerleriyle bu lif oranlarının sağlanmasının mümkün olmadığını belirtelim. Bunun yanısıra, yine ürünün Karbonhidrat değerinin Şeker değerinden daha düşük olduğu görülmektedir ki, bu da mevzuata göre ve teknik olarak mümkün değildir. Her iki konuyla alakalı olarak firma yetkililerinden bilgi talep edecek ve gelen dönüşe göre yapılacak düzeltmeleri sizlere aktaracağız. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağ (Ayçiçek, Pamuk), Fındık (%15), Yağsız süt tozu (%7,2), Peynir altı suyu tozu, Kakao (%6,5), Laktoz, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici, Vanilin
🔍Gürsoy Kakaolu Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 538 kcal
👉Şeker 51,7 gr.
👉Yağ 36,1 gr.
👉Protein 5,9 gr.
👉Lif 14,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri