Gündem Özel

Rekabet Kurulu 9 piliç üreticisi firmaya 156 milyon Türk Lirası idari para cezası verilmesini hükmetti.


Bugün Rekabet Kurulu tarafından yayınlanan rapora göre; piliç eti üretiminde faaliyet gösteren 9 şirket ile Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Derneği’ne “Rekabeti ihlal ettikleri” gerekçesiyle toplam 156 milyon 703 bin 144 lira idari para cezası kesilmesine karar verildi. Kurul, fiyat düzeyini birlikte belirlemek ve Ege Bölgesi’nde arzın kontrolüne yönelik bilgi paylaşımında bulunmak suretiyle şu firmalar hakkında ihlal kararı aldı; Abalıoğlu, Banvit, Beypiliç, CP Piliç, Ege-tav Ege, Er Piliç, Gedik Tavukçuluk, Keskinoğlu Tavukçuluk ve Şenpiliç.

▫️Peki 4054 sayılı Rekabet Kanunu’nun 4. Maddesi ne diyor? Madde açık şekilde rekabeti ihlal etmeyi tanımlıyor. Öyle ki; “Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.” hükmünü içeriyor. Yani piyasaya hakim bu firmaların diğer firmaların rekabetini kısıtlayıcı ya da engelleyici eylemleri olduğunu söyleyebiliriz.

▫️Bu markaların ortak özellikleri ise, endüstriyel tavuk üretimi yapmaları ve piyasanın hakimi olmalarıdır. Bunun yanısıra, markalara kesilen para cezasının miktarı da dikkat çekicidir. Öyle ki, firma başına kesilen cezanın tutarı ortalama 17 milyon gibi bir rakama denk gelmektedir. Bu da tavuk endüstrisinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.

pilic-eti-nihai-karar-pdf (1)

▫️Bunun yanısıra, aynı raporda 4054 sayılı Rekabet Kanunu’nun 4. Maddesini ihlal etmedikleri gerekçesiyle şu firmalar hakkında herhangi bir ceza verilmemesi de kararlaştırılmıştır; As Tavukçuluk, Bakpiliç, Bupiliç, Garip Tavukçuluk, Hastavuk, Pilyem Gıda, Şahin Tavukçuluk, Tad Piliç.
▫️Rekabet Kurulu tarafından verilen cezaların gerekçesinin daha sonra tebliğ edileceği belirtilmiştir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri