Kuruyemiş ve Kurumeyve

Simbat Çiğ Karışım


Önceki gün yaptığım soğan araştırması esnasında yerli soğanları tespit ettiğim markette Simbat markasıyla Çiğ Kuruyemiş ve Kurumeyve karışımı dikkatimi çekti. Önceki haftalarda yaptığımız Kavrulmuş Badem paylaşımları esnasında da çokça tartışılan ve daha sağlıklı ve katkısız ürün algısına sahip olan çiğ kuruyemişlerin aslında kavrulmuş kuruyemişlerle her zaman ciddi bir besin değeri farkı oluşmuyor. Fakat kavrulmuş kuruyemişlerde – özellikle badem örneğinde detaylarıyla bahsetmiştik – kavrulma sıcaklığı ve bekleme süresine bağlı olarak akrilamid riski yükseliyor.

▫Bu bakış açısıyla genel itibariyle sağlıklı ve daha da önemlisi katkısız bir ürün algısı oluşturan ürünü ambalajdaki etiket verileri üzerinden inceledim. Tabi ürünün besin değerlerinden önce birkaç hususa dikkat çekmek gerekiyor. İlk olarak; ürünün içeriğine baktığımızda Çiğ Badem içi, Çiğ Fındık içi, Kuru üzüm ve Kurutulmuş Cranberry haricinde üründe Şeker ve Bitkisel yağ olduğu görülüyor. Üründeki ilave şeker oranı ve yağ oranı belli değil. Buna ek olarak; üründeki yağın ne yağı olduğunu da bilmiyoruz. Ayçiçek, palm veya herhangi farklı bir yağ olabilir.

▫Gelelim içeriğinde ilave şeker ve yağ bulunan bu çiğ kuruyemiş ve kurumeyve karışımının besin değerlerine. Ürünün 150 gr.’lık paketler halinde satıldığını söyleyelim. Bu haliyle besin değerlerini sizlere tek paket yani 150 gr. üzerinden aktaracağız. Ürünün tek paketinde 690 kcal enerji olduğunu söyleyelim. Bu enerjiyi oluşturan bileşenler olarak 38,7 gr. yağ, 64 gr. Karbonhidrat ve 13,2 gr. Protein göze çarpıyor. Üründe yüksek orandaki karbonhidrat miktarına karşılık olarak 150 gr.’da 15 gr. Lif bulunuyor. Bu da özellikle kuruyemiş ve kurumeyvelerin yüksek lif özelliğini gözler önüne seriyor.

▫Tek pakette 65 gr. Şeker olduğunu görüyoruz. Şeker oranının Karbonhidrat oranından yüksek olması teknik olarak mümkün değil, muhtemelen etikette bir hata mevcuttur. Bunun yanısıra, ürünün İlave şeker oranını bilmediğimiz için İlave şeker miktarını da söyleyemiyoruz. Son olarak, ürünün raf ömrünün sadece 4 ay olduğunu ve herhangi bir koruyucu içermediğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Çiğ Badem içi, Çiğ Fındık içi, Sultaniye Kuru üzüm, Kurutulmuş Cranberry, Şeker, Bitkisel yağ
💉Alerjen Uyarı: Badem, fındık içerir. Eser miktarda ceviz, yer fıstığı, Antep fıstığı, Acı bakla, susam, soya ve süt ürünleri içerebilir.
🔎Simbat Çiğ Kuruyemiş ve Kurumeyve Besin Değerleri
👉Enerji 460 kcal
👉Şeker 43,7 gr.
👉Yağ 25,8 gr.
👉Protein 8,8 gr.
👉Lif 10,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri