Özel Araştırma

Reklam öyle değil, işte böyle yapıldı!


Toplumun algısının nasıl yönetildiğinin belki de en çarpıcı örnekleri olan reklam kampanyalarıyla karşınızdayız. Bunlardan biri; 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir sigara reklamına ait. Başlık; “Doktorlar diğer sigaralara nazaran Camel tercih ediyor.” şeklinde. Bu rastgele seçilmiş bir slogan da değil ayrıca; ülke çapında doktorlar arasında yapılan gerçek bir ankete dayandığı belirtiliyor.

Video versiyonunda aynı reklam; “Bir doktoru takip ederseniz onun ne kadar meşgul olduğunu görürsünüz. Yorgun düşüp dinlenme arası verdiklerinde yumuşak bir içimi olan sigarayı tercih ettiklerini görürsünüz. Ülke çapında her branştan tüm doktorların hangi sigarayı tercih ettiğini araştırdığımızda; Doktorlara şu soruyu sorduk: “Hangi sigarayı içiyorsunuz?” ifadeleriyle toplumun nasıl algılarıyla oynandığını ve Amerika Birleşik Devletleri’nden başlayan bu toplum mühendisliği furyasını gözler önüne seriyor.

1955 yılında ülke çapında yayınlanan diğer reklamdaysa; bu sefer gazoz içen bebekler boy gösteriyor. “Neden en genç müşterilere sahibiz?” başlığıyla yayınlanan reklamda gazoz içmenin bebekler için yararlarından bahsediliyor. Reklamda şu inanılmaz ifadeler kullanılıyor; “Seven up öyle saf, öyle sağlıklıdır ki, gönlünüz rahat şekilde onu bebeklerinize verebilirsiniz. Çocuğunuz yürümeye başladığında onu süt içmeye ikna etmek için sütüne Seven Up eklemeyi deneyebilirsiniz. Süte Seven Up katmak sağlıklıdır ve işe yarar!”

Bu reklamlar; toplumun güvendiği uzmanların ve toplumun en saf bireyleri bebeklerin ve çocukların geçmişte nasıl kullanıldığını gözler önüne seriyor. Peki sizce bugün farklı bir durumda mıyız? Bugün aynı toplum mühendisliği ve benzer oyunlar; farklı uzmanlar, influencer denilen paralı reklam hesaplarıyla çocuklar alet edilerek yapılıyor. Bugün kimse çıkıp artık bebeğinize gazoz verin demiyor veya sigarayı övmüyor elbette. Onun yerine kötü içerikler gizleniyor, “Bakın bebeğime veriyorum” diyen anneler ortaya çıkıyor ve “Bu sefer de reklam olsun” diyen sözde mühendis hesapları türüyor. Oyun devam ederken, sadece şekil değiştiriyor. 30 yıl sonra bugünlere şaşırmamak adına; Kendinize ve çocuğunuza dikkat edin. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri