Kek ve Pasta

Orion Choco Pie


Önceki hafta birkaç takipçimiz tarafından gönderilen DM’ler üzerinden haberdar olduğumuz bir ürünü inceleyeceğiz; Choco Pie. Menşei: Rusya olan bu ürün Türkiye’ye kısa bir süre önce ithal edilmeye başlamış ve Türkiye’de son dönemlerde reklam yapmak adına en kolay, en ucuz ve en denetimsiz yol olarak da sosyal medya annelerini seçmiş. Söz konusu ürünle ilgili çocuklarını Choco Pie paketlerine boğmuş vaziyette paylaşımlara rastladık. Bu paylaşımlar tabii ki firma tarafından ücretsiz gönderilen ürünlerle birlikte aldatıcı, gerçeği gizleyen ve üründe sağlıklı algısı oluşturan ifadelerle takipçilere sunuluyor. Hatta ürünün “sağlıklı” olduğunu iddia edecek kadar gözünü karartmış hesaplar gördük.

▫Peki, gelelim ürüne. Ürünün içeriğinde %54 oranında Kek, %23 oranında Marshmallow ve %23 oranında Çikolata kaplama var. Üründe Bitkisel yağ olarak; Palm, Ayçiçek, Soya, Shea yağları kullanılmış. Ayrıca, Kısmi hidrojenize Palm yağı yani margarin de içeriyor. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 27 gr. Yağ içerdiğini, bunun da 17 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Yani üründen alınan kalorinin %30,7’si Doymuş yağdan geliyor. Sanıyoruz ki bu bir rekor. Öyle ki, Dünya Sağlık Örgütü bu oranın sağlıklı bir beslenme için %5’i geçmemesini, %10’u ise kesinlikle aşmamasını öneriyor. Fakat burada Bitkisel yağlar ve margarinden gelen yüksek oranda doymuş yağ görüyoruz.

▫Gelelim ürünün şekere içeriğine; Üründe İlave sofra şekerinin yanısıra Glikoz şurubu bulunuyor. Bu haliyle, 100 gr.’da 37 gram şeker içeren ürünün 30 gr.’lık tek adedinde 11,1 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker yer alıyor. Ürünün İlave şekerden gelen kalori oranı ise %29,7 gibi yine rekor bir düzeydedir. Bu oranda da yine %5 ve %10 sınırları sağlıklı beslenme kriteri olarak konulmuştur. Gerek doymuş yağ gerekse ilave şeker açısından bakıldığında toplamda %20’yi kesinlikle geçmemesi önerilen oran bu üründe %60’ı geçmektedir. 2019 yılı sonunda Gıda Kodeksi’nde yürürlüğe girecek maddeye göre bu haliyle bu ürünün sağlık beyanı yapması yasaktır.

▫Üründe ayrıca Emülgatör, Asitlik düzenleyici, Kıvam arttırıcı, Antioksidan gibi katkı maddeleri ve en etkili sentetik antioksidanlardan TBHQ bulunmaktadır.

🔎İçindekiler; Kek (%54) [Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağlar (Rafine Palm yağı, Rafine Ayçiçek yağı, Rafine Soya yağı, Kısmi hidrojenize Palm yağı), Glikoz şurubu, Yumurta, Emülgatör (Soya Lesitini), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat), Asitlik Düzenleyici (Kalsiyum Fosfat), Kıvam arttırıcı (Ksantam Gam), Antioksidanlar (Sitrik asit), Tersinir-Bütil Hidrokinon [TBHQ], Tuz, Aroma verici (Vanilin)], Marshmallow (%23) [Su, Şeker, Glikoz, Jelatin (Sığır), Yumurta, Süt Proteini Hidrolizatı, Tuz), Kaplama (%23) [Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Shea), Az Yağlı kakao tozu, Tam yağlı süt tozu, Kakao kitlesi, Emülgatör (Soya Lesitini), Sorbitan Tristearat, Aroma verici (Vanilin)
🔎Choco Pie Sütlü Çikolata Kaplı Kek Besin Değerleri
👉Enerji 149,7 kcal
👉Şeker 11,1 gr.
👉Yağ 8,1 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek adet kek (30 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri