Bakliyat ve Makarna, Hazır Yemek

Yayla Yemek Hazır Nohutlu Bulgur Pilavı


Son günlerde raflarda yer almaya başlayan ve DM’lerde sorulan ürünlerden biri; Yayla markasıyla üretilmiş olan Hazır Yemek serisinden Nohutlu Bulguru inceleyeceğiz. Ürünün paketinde pişmiş halde yani yemeğe hazır olduğunu söyleyelim. Özel tekniklerle üretilmiş bu ambalajda uzun süre muhafaza edilebildiğini fakat açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketilmesi gerektiğini öğreniyoruz. Bu ürün ayrıca ilk kez pişmiş bir yemeğin besin değeri analizlerini görmemiz anlamında da önemli bir yere sahip.

▫Ürün 250 gr.’lık BPA içermeyen özel ambalajlarda satılıyor. Ürünün bu haliyle en ilginç yönlerinden biri ambalajında ısıtılabiliyor olması. Yani mikrodalga fırında, sıcak suda bekleterek ambalajından çıkartmadan ısıtabiliyorsunuz. Bu haliyle, ambalajı hafifçe açılarak mikrodalga fırına konulan yemeğin 2 dakikada hazır olacağı belirtiliyor. Bu da aslında fast food alışkanlıkları artan toplumumuzun aslında pek de alışık olmadığı yeni bir geleneksel yemek konseptini beraberinde getiriyor.

▫Gelelim ürünün içeriğine; üründe pişmemiş oranlarıyla; %36 oranında Bulgur ve %13 oranında Nohut bulunuyor. Üründe su da mevcut fakat piştiği için ürünün suyu nohut ve bulgur tarafından çekilmiş durumdadır. Yağ olarak ise; Tereyağı ve Zeytinyağı kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 5 gr. yağ içerdiğini ve bunun 1,9 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Burada bir parantez olarak; üründe kullanılan tereyağ ve zeytinyağına değinmek gerekiyor. Öyle ki; topraklarımızda ürettiğimiz bu değerli yağların sağlığa yararını da burada teknik görüyoruz. Sadece tereyağı ve zeytinyağı ile pişirilmiş bu yemek endüstriyel gıdalarla kıyaslandığında son derede düşük oranda doymuş yağ içeriyor. Bu haliyle ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranının sadece %4,7‘dir. Bu oranın gofret, kek veya benzeri ürünlerde %30 ila %40’larda seyrederken, sağlıklı yağlar ile pişirilen bu yemekte olduğu gibi %5’in altında da olabiliyor. Bu oran da Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre geleneksel yemeklerimizin ve tereyağı ile zeytinyağının sağlıklı bir seçim olduğunu göstermektedir.

▫Bunun yanısıra, ürünün 100 gr.’da 2,4 gr. Lif içerdiğini belirtelim. Bu da 250 gr.’lık tek pakette 6 gr. Lif demektir. Daha önce de bahsetmiştik, düşük lif, yüksek karbonhidrat ile alındığında kan şekerini hızla yükseltmekte ve kısa sürede açlık hissine sebep olmaktadır. Fakat bu ve buna benzer geleneksel yemeklerimiz kaynağından alınan karbonhidratın yanısıra yüksek oranda lif içerdiğinden kan şekerini dengede tutmakla birlikte, uzun süre tokluk hissi oluşturması açısından da değerlidir. Üründe herhangi bir koruyucu kullanılmadığını da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Bulgur (%36), Nohut (%13), Tereyağı, Bitkisel yağ (Zeytinyağı), Tuz
🔎Yayla Yemek Hazır Nohutlu Bulgur Besin Değerleri
👉Enerji 427,5 kcal
👉Karbonhidrat 64,7 gr.
👉Yağ 12,5 gr.
👉Protein 11 gr.
👉Lif 6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (250 gr.) ürün için verilmiştir.5 Comments

 1. Ozden

  Paketli gıdalardan her durumda uzak durmak gerekir! Bu gıdayı savunmanız çok şaşırtıcı…Geleneksel yemeklerimizi de bi’ zahmet kendimiz pişirelim. Ayrıca, hangi zeytinyağı, hangi tereyağı kullanılmış acaba? Nerenin bulguru, nerenin nohudu? GDO’lu mu bu bulgurlar acaba? Sizin de dediğiniz gibi, ne yediğimizi bilmemiz lazım. Sizin de neyi savunduğunuzu bilmeniz iyi olur…

 2. Berra

  Ozden olayı bu kadar abartmana gerek yok ille paketli gıda yenecekse bu bir alternatif olabilir yanlışı savundukları kadar elbette doğrularıda savunacaklar bu devirde hiç mi paketli gıda yenmicek veya sen hiç mi hayatında paketli gıda yemedin? Tabi ki yedin tek beklentim tüm yazılanların sonunda biz yinede pilavımızı kendimiz pişirelim ibaresiydi 😘

 3. Canan Kendir

  Paketli gıdayı önermenizi yine de şaşırtıcı buldum. Lütfen konseptinizin dışına çıkmayın. Ürünler hakkında ya sadece detay verin, ya da ürünü olumlamadan kaçının en azından.

 4. GidaDedektifi

  Merhaba,
  Paylaşımımızda herhangi bir önerme durumu bulunmamaktadır. Gıda Dedektifi’nin her paylaşımında olduğu gibi bu paylaşımda da içerik ve besin değerleri sizlere en tarafsız haliyle aktarılmıştır. Marka, ürün ya da firma ayrımı gözetmeksizin tüketim tercihlerini içerik ve besin değerleri doğrultusunda bireysel kararlarınız ile vermenizi destekliyoruz.

 5. GidaDedektifi

  Merhaba,
  Paylaşımımızda herhangi bir savunma durumu bulunmamaktadır. Gıda Dedektifi’nin her paylaşımında olduğu gibi bu paylaşımda da içerik ve besin değerleri sizlere en tarafsız haliyle aktarılmıştır. Marka, ürün ya da firma ayrımı gözetmeksizin tüketim tercihlerini içerik ve besin değerleri doğrultusunda bireysel kararlarınız ile vermenizi destekliyoruz.

Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri