Krema Sos ve Ezmeler

Tadıbu Kakaolu Fındık Kreması


Kakaolu Fındık Kremaları paylaşımları sırasında Abdurrahman Tatlıcı markasıyla üretilen Tadıbu ürünü sizler tarafından çokça sorulmuştu. Ürünü marketlerde bizzat bulmaya çalışmıştık fakat bulamamıştık. Sizlerden gelen ürün fotoğrafları üzerinden de ürünün besin değerleri tablosunun ambalajda yer almadığını görmüştük. Sonrasında markanın Gıda Mühendisi tarafımıza ulaştı ve ürünün analiz raporlarını bizlere iletebileceğini söyledi. Firma tarafından ulaştırılan 25.09.2018 tarihli Akredite laboratuvara yaptırılmış analiz raporları ve ürünün ambalaj üzerindeki içeriğinden yola çıkarak Tadıbu Kakaolu Fındık Kreması’nı inceliyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Fındık, Süt tozu ve Toz şeker olduğunu görüyoruz. Yani benzer ürünlerden farklı olarak şeker burada ilk sırada değil. Ürünün fındık oranının da benzer ürünlere nazaran çok daha yüksek olduğunu belirtelim. Öyle ki, ürün %35 oranında Fındık içeriyor. Buna ilave olarak üründe Fındık yağı kullanılmıştır. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 37 gr. Yağ içerdiğini ve bu yağın sadece 3,83 gramının Doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Yani üründen alınan kalorinin %6,2’sinin doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Bu oran da Dünya Sağlık Örgütü’nün geçilmemesini önerdiği %10 oranından daha düşük bir seviyedir.

Üründe süt tozundan gelen doğal şeker yani laktozun yanısıra toz şeker kullanılmış. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 37 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Bu da alınan kalorinin yaklaşık %26’sının İlave şekerden geldiğini gösteriyor. Bu oranın laktoz da dikkate alındığında daha da düşeceğini belirtmek gerekiyor. ▫️Bunların yanısıra ürünün protein ve lif miktarları da dikkat çekiyor. Öyle ki; 100 gr. üründe 36,3 gr. Karbonhidrata karşılık olarak 5,9 gr. Lif bulunurken aynı oranda ürün 15,8 gr. Protein içeriyor. Tabi burada üründeki yüksek orandaki fındık ve fındık yağının etkisi görülüyor. Üründe Koruyucu ve Emülgatör bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Fındık (%35), Süt tozu, Toz şeker, Fındık yağı, Kakao (%6)
🔎Tadıbu Kakaolu Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 553 kcal
👉Şeker 36 gr.
👉Yağ 37 gr.
👉Protein 15,8 gr.
👉Lif 5,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


2 Comments

  1. Merve

    Beni instagramdan engellemişsin sizin gönderileri izi takip edemiyorum. Sebebi nedir acaba?

Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri