İlave Şekersiz, Peynir

Muratbey Misto Tam Yağlı Taze Peynir


Önceki gün markette gördüğümüz çocuklara yönelik üretildiği anlaşılan bir peynirden bahsedeceğiz; Muratbey Misto. Ürün aslında aynı markaya ait Topi ve Burgu peynire benzer tarzda üretilmiş fakat çocukların dikkatini çekmek üzere hayvan şekilleri verilmiş tam yağlı taze peynirdir. Ürünün içeriğine baktığımızda herhangi bir koruyucu bulunmadığını görüyoruz.

Tabi peynir dendiğinde dikkat etmemiz gereken koruyucu içerip içermediğinin yanısıra; protein, kalsiyum ve tuz oranıdır. Ürünün 100 gr.’da 16,5 gr. Protein, 650 mg. Kalsiyum ve 1,8 gr. Tuz içerdiğini belirtelim. Bunun yanısıra ürün 600 mg. Fosfor içeriyor. Bu oranların aynı marka Topi ve Burgu peynirler için de aynı olduğunu belirtelim. Bu peynirlerin içeriğindeki tek farklılık ise; Misto ürününde ilave edilen D vitamininden kaynaklanmaktadır.

Ürünün 100 gr.’da 5 mg. D vitamini içerdiğini belirtelim. Ürünün etiketinde bu vitamin oranının Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre 2 yaş ve üzeri tüm bireylerin günlük D vitamini ihtiyacının %33’ünü karşıladığı belirtilmektedir. Bunun yanısıra 100 gr. ürünün günlük Kalsiyum ve Fosfor ihtiyacını da büyük ölçüde karşıladığı görülüyor.

Peki bu oranlar geleneksel peynirlere göre neyi ifade ediyor? Örneğin; aynı markaya ait Tel peynir 100 gr.’da 700 mg. Kalsiyum ve 28 gr. Protein içeriyor. Yine benzer şekilde Örgü peynirin 100 gramında 700 mg. Kalsiyum ve 26,6 gr. Protein bulunuyor. Yine aynı markanın Taze Kaşar ürününün 100 gr.’da 700 mg. Kalsiyum ve 23 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle, daha yüksek oranda Kalsiyum ve Protein tüketmesi adına geleneksel peynirlerden vazgeçmemek gerekiyor. Tabi peynir yemekte zorlanan veya istekli olmayan çocuklar için Misto ürünündeki şekillerin bir faydası olabileceği de aşikardır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Stabilizör (Kalsiyum Klorür), Peynir mayası, Tuz, Kültür, D vitamini
🔎Muratbey Misto Besin Değerleri
👉Enerji 251 kcal
👉Karbonhidrat 1,2 gr.
👉Yağ 20 gr.
👉Protein 16,5 gr.
👉Kalsiyum 650 mg.
👉Fosfor 600 mg.
👉Tuz 1,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri