Özel Duyuru

Az zamanda gıda güvenliği adına çok işler başardık.


Aylar önce sizlerden gelen ilk gıda şikayetini yayınlarken birçok konuda soru işaretleri vardı. Kapıda bırakılan ayranlar, dolap dışında satılan yoğurtlar, tarihi aylar geçmiş ürünler, kasada satılan peynirler… Gelen yüzlerce şikayeti beyanlarınıza istinaden değerlendirmeye aldık. Gıda güvenliği ve hijyen koşullarını düzenleyen 5996 sayılı mevzuata aykırı olarak satılan ve muhafaza edilen ürünleri çekinmeden yayınladık ve kamuoyu oluşturduk. Şahsen yaptığımız Bimer şikayetiyle adresini beyan ettiğiniz onlarca işletmenin denetlenmesini sağladık. Gıda Güvenliği sürecinin iyileştirilmesi amacıyla çalışmalarımızı her zaman olduğu gibi arttırdık, geliştirdik. Birçok iyi örneklerle karşılaştık ve aksine inatla tekrarlanan gıda güvenliği ihlallerinin üzerine gittik. 

Bu süreçte Soğuk zincir kavramını Türkiye’de yayınlaştırdık ve bu bilincin gelişmesine katkı sağladık. Kasada satılan peynirler, dolap dışında muhafaza edilen yoğurtlar ve ayranlara karşı oluşan tüketici hassasiyetiyle firmaları bu konuda daha titiz ve dikkatli olmaya zorladık. Belki de insan sağlığına direkt olarak etki edebilecek nitelikte tarihi geçmiş tavuk, işlenmiş et veya çocuk ürünleriyle ilgili korkusuzca yayınlar yaptık, adeta dedektif gibi olayları takip ettik. Ve evet hep birlikte başardık, başarıyoruz ve inanıyoruz ki güvenli gıda üretim ve tüketim sürecinin ilk kıvılcımını birlikte ateşledik.

Bu doğrultuda başta gördüğü her uygunsuzluğu çekinmeden bizlere gönderen siz değerli takipçilerimize teşekkür ediyoruz. Yaptığımız Bimer ve Alo174 şikayetlerine dönüş yapan Tarım ve Orman Bakanlığı ve İlgili Müdürlüklerde görevli personellere, uzmanlara ve denetçilere teşekkür ediyoruz. Şunu da çok iyi biliyoruz ki; denetim sistemi geliştirdikçe gıda güvenliği sürecinde çok daha iyi sonuçlar alacağız. Bunun için Denetle sosyal medya hesaplarını açtık, mobil uygulamamızı geliştirdik, geliştirmeye devam ediyoruz. Çünkü en hızlı ve etkili denetimin; tüketicinin yaptığı denetim olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda; sizlerin katkılarıyla gıda güvenliği ve tüketici farkındalığı sürecinde ilgili kurum ve kuruluşlara desteğimiz artarak sürecektir. #DenetimSizde@denetlecomtrLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri