Toz İçecekler

Nesquik Çilek Tadında Toz İçecek


Genel itibariyle kakaolu içecek tozlarıyla bilinen Nesquik markasının Çilek aromalı içecek tozunu inceleyeceğiz. Ürün ambalajının ön yüzünde Çilek Tadında ifadesi ve pembe renkli sıvı görseli de ürünün Çilek değil; Çilek aroması içerdiğinin bir habercisi niteliğindedir.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırda; Şeker, Maltodekstrin ve Aroma vericiler olduğunu görüyoruz. Aslında bu içerikler ürünün temel içeriklerini net olarak gösteriyor. Öyle ki; üründe sofra şekerinin yanısıra nişasta bazlı maltodekstrin bulunuyor.

Ayrıca ürün Çilek ve Vanilin aroma vericileri de içeriyor. Tabi bu aroma vericilerin içeriğiyle ilgili bilgi sahibi değiliz. Üründe ayrıca; ambalajın ön yüzünde de görseli yer alan pembe rengi vermek adına Renklendirici olarak Pancar kökü kırmızısı kullanıldığını görüyoruz. Tabi ürünün “faydalı” olduğu kanaatini uyandıran bileşenler en sonda yer alıyor. Üründe D,C ve B1 vitaminlerinin yanısıra; Demir fosfat ve Çinko sülfat mineralleri bulunuyor. Peki bu ürünü bir bardak sütle içen çocuğunuzun vücuduna bu vitamin ve mineraller haricinde ne kadar şeker, protein ve lif giriyor?

Ürünün Besin Değerleri tablosundan gördüğümüz üzere, tek bardak Nesquik Çilek aromalı içecek tozuyla yapılan sütte 152 kcal enerji var. Alınan 152 kcal enerjinin ise %28’inin İlave şekerden geldiğini görüyoruz. Öyle ki, ürünün tek bardağında 20 gr. Şeker bulunuyor – ki bunun %46’sının sütten gelen laktoz olduğu belirtiliyor. Bu haliyle ürünün tek bardağında 10,8 gr. İlave şeker bulunuyor. Ürünün tek bardağında bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 1,2 gramdır. Ürünün tek bardağında 7,7 gr. Protein ise üründen değil; sütten gelen proteindir. Bu haliyle, bu ürünün tek bardağını tüketen bir çocuğun içerdiği vitamin ve minerallerin yanısıra; yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker tükettiğini söyleyebiliyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Maltodekstrin, Aroma vericiler (Çilek, Vanilin), Renklendirici (Pancar kökü kırmızısı), Vitaminler (Vitamin D, Vitamin C, Tiamin), Mineraller (Demir fosfat, Çinko sülfat)
🔎Nesquik Çilek Aromalı İçecek Tozu Besin Değerleri
👉Enerji 152 kcal
👉Şeker 20 gr.
👉Yağ 3,9 gr.
👉Protein 7,7 gr.
👉Lif 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek bardak Nesquik Çilek Aromalı İçecek tozlu süt için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri