Çikolata ve Gofret

Ülker Metro


Biliyorsunuz aylar süren mücadeleden sonra mevzuatın zorunlu kıldığı süre gelmeden Ülker ürünlerine Besin Değerleri tablosunu eklemeye devam ediyor. Tabi bu mücadele sürecinde birçok zorlukla karşılaşmıştık. Ürünün bilgilerini firmadan talep etmiş, alamamıştık. Yurtdışındaki takipçilerimizden gelen ürün bilgilerini sizlere aktarmıştık. Yaptığımız farkındalı anketlerinin manipülasyonuna tanık olmuştuk. Fakat en sonunda tüketici farkındalığı ve talebi kazandı, besin değeri tablolarını yavaş yavaş birçok Ülker ürününde görmeyi başardık.

Bu çerçevede Ülker markalı Metro ürünlerine de Besin Değerleri tablosu eklendi. Eklendi fakat; ürünün Besin Değeri tablosuna baktığımızda 1 porsiyon olarak belirtilen 25 gr. için verildiği anlaşılıyor. Ayrıca; tablonun hemen altında bir uyarı dikkat çekiyor; “Bir paket yaklaşık 1 porsiyondur” Fakat ilginç olan şu ki; 1 paket Ülker Metro 25 gr. değil; 40 gramdır. Ve aradaki fark yaklaşık olarak nitelenebilecek kadar az değildir. Bu haliyle, ürün üzerine konulan tablo direkt olarak tüketiciyi bilgilendiren bir tablo değildir. Hatta 1 paket veya 100 gr. gibi bir orana tekabül etmediğinden ürünle ilgili direkt bilgi vermemektedir. Peki doğrusu nedir?

25 gram üzerinden verilen tablodan yola çıkarak tek paket yani 40 gr. Ülker Metro’da 177,7 kcal enerji olduğunu görüyoruz. Bu enerjinin yaklaşık %56’sının – evet yanlış okumadınız Yüzde elli altısı – şekerden geldiğini görüyoruz. Bunun yanısıra üründen alınan kalorinin %17,8’i de Doymuş yağdan gelmektedir. Bu haliyle ürünün tek paketinde yaklaşık 25 gr. şeker vardır. Üründeki İlave şeker oranını tam olarak bilemiyoruz, buna ilave olarak süt ve süt tozu içeriklerinden dolayı laktoz oranını da belirleyemiyoruz. Fakat bu şeker miktarlarının yüksek oranda İlave şekerden geldiğini söyleyebiliriz. Bu da tek paket Ülker Metro’da toplam şeker yükü açısından yaklaşık 12 adet küp şeker bulunduğunu göstermektedir. Üründeki bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise tek pakette sadece 0,5 gramdır. Ürün protein açısından da düşük bir orana sahip olup, tek paketteki protein oranı 1,9 gr.’dır.

Ürünün içeriğine baktığımızdaysa ilk dört sırada; Şeker, Glikoz şurubu, Şekerli koyulaştırılmış süt ve Bitkisel yağlar olduğunu görüyoruz. Aslında şeker ve yağdan ibaret bu dörtlü ürünün yukarıda saydığımız kalori kaynakları hakkında net fikir vermektedir. Üründe ayrıca; İnvert şeker şurubu da bulunmaktadır. Bitkisel yağ olarak Palm ve Shea yağları kullanıldığını görüyoruz. Ürün ayrıca Soya Lesitini ve soya yağ asitleri de içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Glikoz şurubu, Şekerli koyulaştırılmış süt, Bitkisel yağlar (Palm, Shea), Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Kakao kitlesi, İnvert şeker şurubu, Yağsız süttozu, Kakao tozu, Yumurta akı, Peyniraltı suyu tozu, Emülgatörler (Amonyum Fosfatitler, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Poligiserol Polirisinoleat, Soya Lesitini), Tuz, Mısır Nişastası, Aroma vericiler, Nem Verici (Gliserol)
🔎Ülker Metro Besin Değerleri
👉Enerji 177,6 kcal
👉Şeker 24,9 gr.
👉Yağ 6,5 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (40 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri