Özel Araştırma

Pastanızı alüminyum ile süslemek ister misiniz?


Dekstroz,
Şeker,
Pirinç unu,
Glikoz şurubu,
Renklendirici (Alüminyum),
Aroma verici,
Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit),
Tuz,
Sığır Jelatini
Bu sabah saatlerinde markette rastladığımız ve Pasta süsü olarak satılan bu ürün; Türk Gıda Kodeksi’ne uygundur. Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olduğu bilgisiyle, ürünün bir gıda olduğunu da anlamış oluyoruz. Gıda sınıfına giren bu ürün miktarı bilinmeye oranda Alüminyum içermektedir.

Gıda ile temas eden tencere, tava, bardak, çatal, kaşık ve saklama kapları gibi malzemelerde Alüminyumun gıdaya geçişi insan sağlığı açısından tartışma konusudur. İçeriğinde Alüminyum bulunan bir ürünün Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak; pasta süsü adıyla satılması ve üründeki Alüminyum oranının bilinmemesi düşündürücüdür. Özellikle Alzheimer hastalığına sahip bireylerde alüminyum alımının çok daha kontrollü ve dikkatli yapılması konusunda bilimsel veriler mevcuttur. Gıdalarda doğal haliyle bulunan Alümiyum; 100 gr. Kuru üzümde 2,9 mg., 100 gr. Karaciğerde 2,23 mg., 100 gr. Arpada 2,24 mg., 100 gr. Lahanada 1,98 mg. gibi düşük oranlarda bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda Alüminyum alımı için güvenilir eşik olarak; yetişkin kadınlarda günde 9 mg., yetişkin erkeklerde ise günde 13 mg. Ortalama değer saptanmıştır.

Bu araştırmayı yaparken baz aldığımız bilimsel kaynakta; alüminyumun genel itibariyle zararsız olarak değerlendirildiği fakat gerçekte böyle olmadığı belirtilmektedir. Bugünkü bilgilere göre alüminyumun insan sağlığı üzerindeki etkileri tam olarak bilinmediği ve daha çok çalışmaya gerek olduğu da yine belirtilmektedir. Sonuç olarak; bu üründeki Alüminyum miktarı bilinmemektedir. Fakat çoktan aza sıralanan içeriğe bakılırsa; üründeki Alüminyum miktarı Tuzdan ve Sığır Jelatininden daha fazladır. Alüminyumun gıdaya temas eden malzemelerden geçişi tartışma konusuyken, alüminyumun insan sağlığı yönünden zararları tam olarak netleşmemişken, özellikle çocuklara yönelik pastalarda kullanılan bir üründe karşımıza çıkması gıda endüstrisinin geldiği noktayı da göstermektedir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri