Barlar, İlave Şekersiz

Fellas Kids Bar


23 Nisan’ın habercisi olarak; çocuklara yönelik yüksek oranda Glikoz şurubu ve şeker içeren endüsrtriyel ürünlerin reklamları yapılmaya, promosyonlarla, indirimlerle çocukların bu ürünleri tüketimine yöneltilmeye başladı günler öncesinden başlanmıştı. Marketler çocuklara şeker tükettirmek üzere indirim yarışına girdiler. Tabi bu promosyonlar, reklamlar ve kampanyaların tamamı bu endüstrisinin bir parçası.

Daha önce çokça yazmıştık, genelde içeriğinde ilave şeker bulunan ve çocuklar için çok da sağlıklı sayılamayacak ürünlerin üzerinde genelde çizgi film karakterleri ya da sevimli meyveler oluyor. Bu da gıda endüstrisinin özellikle çocuk ürünlerinde vazgeçemediği bir yöntemdir. Fakat bu sefer ise, içeriğinde ilave şeker ve katkı maddesi bulunmayan bir üründe çilek ve muz karakteri dikkatimizi çekiyor. Tabi konuşan Ponçik bir elma ve portakalı konu alan masal kitabı yazarı olarak bu ürün dikkatimi çekti. İnceleyeceğimiz ürün; Fellas Kids Bar çeşitleri.

Ürünün ambalajından bahsetmişken gramajına da değinmek gerekiyor. Tek adet ürünün 28 gr. olduğunu görüyoruz. Bu tabi özellikle açtığını bitiren çocuklar için önemli bir unsur. Öyle ki, piyasada yüksek oranda şeker ve nişasta bazlı şeker içeren ürünlerin yüksek gramajlarda paketlerle satıldığını kolaylıkla görüyoruz. Ve bu doğrultuda sağlıksız içeriklerle beslenmenin yanısıra bizler genel itibariyle porsiyon ayarlamanın da önemli olduğunu savunuyoruz. Bu haliyle ürünün – benzer nitelikteki diğer bazı çocuk ürünleri gibi – düşük gramajda satılmasının önemli olduğunu belirtelim.

Gelelim ürünün içeriğine; Fellas Kids Bar ürününde ilk sırada Hurma bulunuyor. Hurmanın ardından Çilekli çeşitte %25 oranında Çilek tozu, muzlu çeşitte ise %28 oranında muz tozu bulunuyor. Bunun yanısıra; Hindistan cevizi unu ve Keçiboynuzu unu içeriyor. Her iki çeşitte de bunlara ek olarak %7 oranında Kakao kitlesi ve %2,5 oranında da kakao tozu olduğunu belirtelim.

Çilek ve Kakaolu çeşidin 28 gr.’lık tek adedi 85 kcal enerji veriyor. 28 gr.’lık tek adet ürün 15,3 gr. Karbonhidrat içeriyor. Üründe 15,3 gr. Karbonhidrat içeriğinin 10,6 gramlık kısmının Şeker olduğunu belirtelim. Tabi şeker olarak nitelediğimiz bu içeriğin ağırlıklı olarak hurma ve çilekten gelen gerçek şeker olduğunu söyleyelim. Ürün bu karbonhidrat içeriğine karşılık olarak; 28 gr’da 4 gr. Lif yani 100 gr.’da 14,3 gr. lif içermektedir. Ürünün bu lif oranına hurmanın yanısıra Hindiba kökü lifinin de katkı sağladığını belirtelim. Ürünün tek adedinde ayrıca 1,1 gr. yağ ve 1,4 gr. Protein bulunuyor.

Muzlu ve Kakaolu çeşit ise tek adette 88 kcal enerjiye sahip. Tek paket ürün 16 gr. Karbonhidrat içermekte olup, bunun 11 gramının hurma ve muzdan gelen gerçek şeker olduğunu belirtelim. Ürün bu karbonhidrat içeriğine karşılık diğer çeşit ile aynı miktarda yani tek adette 4 gr. Lif içermektedir. Bu ürünün de tek pakette 1,4 gr. Protein ve 1,2 gr. Yağ içerdiğini de belirtelim.

Fellas Kids Bar’da ilave şeker ve ilave yağ bulunmuyor. Bu haliyle ürünün doymuş yağ oranı da düşüktür. Üründe koruyucu herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bunun yanısıra; her iki çeşit tek pakette 2,2 mcg. D3 vitamini, 196 mg. Kalsiyum ve 2,8 mg. Demir içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎Fellas Kids Bar Çilekli İçindekiler; Hurma, Çilek tozu (%25), Hindistan Cevizi unu, Keçiboynuzu unu, Hindiba kökü lifi (İnülin), Kakao kitlesi (%7) [Kakao yağı, kakao], Kakao tozu (%2,5), Deniz tuzu, Kalsiyum, Demir, D3 vitamini
🔎Fellas Kids Bar Çilekli Besin Değerleri
👉Enerji 85 kcal
👉Karbonhidrat 15,3 gr.
👉Yağ 1,1 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif 4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (28 gr.) ürün için verilmiştir.

🔎Fellas Kids Bar Muzlu İçindekiler; Hurma, Muz tozu (%28), Hindistan Cevizi unu, Keçiboynuzu unu, Hindiba kökü lifi (İnülin), Kakao kitlesi (%7) [Kakao yağı, kakao], Kakao tozu (%2,5), Deniz tuzu, Kalsiyum, Demir, D3 vitamini
🔎Fellas Kids Bar Muzlu Besin Değerleri
👉Enerji 88 kcal
👉Karbonhidrat 16 gr.
👉Yağ 1,2 gr.
👉Protein 1,4gr.
👉Lif 4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (28 gr.) ürün için verilmiştir.
💉Alerjen Uyarı: Antep fıstığı, laktoz, yer fıstığı ve badem içeren ürünlerle aynı hatta üretilmiştir. Gluten intoleransı olan bireyler için uygundur.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri