Özel Araştırma

Aldığınız hurma Glikoz Şurubu içeriyor olabilir


Geçtiğimiz yıl da benzer bir paylaşım yapmıştık fakat son günlerde gelen mesajlar gösteriyor ki; Ramazan ayı öncesinde marketlerde sıra sıra hurma paketleri dizildikçe bilinçli Gıda Dedektifi takipçilerinden daha çok mesaj alacağız. Zaman geçmeden konuyu gündeme taşıyalım ve haberi olmayanları da haberdar edelim istedik. Evet; Aldığınız hurma Glikoz şurubu içeriyor olabilir.

Peki nasıl? Aslında çok basit. Özellikle düşük kaliteli ve nispeten ucuz olan Tunus menşeili hurmalarda gerek kalite farkını kapatmak ve gerekse daha parlak bir görünüm vermek amacıyla hurmalar glikoz şurubuna batırılmaktadır. Glikoz şurubuna batırılan bu hurmalar da artık bildiğiniz faydalı, doğal ve yenilesi hurmalar değildir. Bu haliyle, aldığınız hurmanın öncelikle içeriğine ve menşeine mutlaka dikkat etmelisiniz. İçeriğinde Glikoz veya Glikoz şurubu ifadesi bulunan parlak görünümlü hurmalar yerine daha dolgun, besleyici ve katkısız hurmaları tercih edebilirsiniz.

Ramazan ayına yakın zamanda özellikle Mebrum ve Hudri cinsi hurmalardan bahsedeceğiz. Fakat bu kadar hurmadan bahsetmişken, besin değerlerine değinmeden geçmek istemedik. Glikoz şurubuyla endüstrinin kirletmediği, parlak değil; gayet kuru ve solgun renkte olan Mebrum hurmasında Fosfordan Kalsiyuma, Demirden Potasyuma, Magnezyumdan Folik asite kadar birçok farklı mineral ve vitamin bulunuyor. Vücuda bu denli faydalı bileşenlerin bulunduğu bu mucize meyvenin ticari kaygılar dolayısıyla glikoz şurubuna batırılarak ülkemizde bu denli yaygın satılmasını ve maalesef farkında olmadan birçok sofrada yer alacak olmasını da üzülerek izliyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎Glikoz şurubu içermeyen Mebrum cinsi Hurma Mineral ve Vitamin Değerleri
👉Fosfor 63 mg.
👉Kalsiyum 59 mg.
👉Demir 3 mg.
👉Potasyum 648 mg.
👉Magnezyum 58 mg.
👉A vitamini 50 mg.
👉B1 Vitamini 0,09 mg.
👉B2 vitamini 0,1 mg.
👉B3 Vitamini 2,2 mg.
👉B6 vitamini 0,15 gr.
👉Folik asit 24,9 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri