Meyveli ve Aromalı Sular

Dimes Küçük Prens İçeceği


Bugün bir takipçimiz tarafından gönderilen bu ürünü story üzerinden yayınlamıştık. Ürünün süt olmadığını, meyve suyu hiç olmadığını söylemiştik. Öyle ki; bu “içecek” Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne uygun olarak üretilmiştir. Yani ne meyve suyu ne de süt kategorisinde değildir. Bu haliyle, içeriğinde yüksek oranda şeker içeren ve katkı maddeleriyle donatılmış bu “içecek” çocuklara yönelik bir fayda sağlayan, onların gelişimine katkı sunan veya onlara uygun nitelikte bir ürün de değildir. Fakat ilginçtir ki; bu ürünün ambalajı da adı da pazarlaması da çocuklara yönelik yapılmaktadır.

İçeriğinde su, şeker ve meyve konsantrelerinin yanısıra; çilek ve muz aroma vericisi ile çeşitli katkı maddeleri bulunan bu ürünün tek paketinde 21 gr. şeker bulunuyor. Yani bunu tüketen bir çocuk Protein, yağ ve liften tamamen yoksun olarak 10 tane küp şeker kadar şeker tüketmiş oluyor. Bu ürünün yaklaşık 1-1,5 dk. İçinde tüketildiğini varsayarsak bir çocuğun kanına kısa sürede karışan 21 gr. şekerden bahsediyoruz. Yani neredeyse Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı bir tüketim için aşılmamasını önerdiği günlük miktar kadar. Sağlıklı kabul edilebilir günlük şeker tüketimini aşırı yoğun bir şeker yüklemesiyle birkaç dakikaya sığdırıyoruz. Sonra da aklı başında, sakin ve huzurlu çocuklar bekliyoruz.

Bu ne olduğu belli olmayan içeceği çizgi film karakterleriyle allayıp pullayıp çocuklara sunan zihniyet, 10-15 yıl sonra bu çocuklar büyüdüğünde başlarına gelecek başta diyabet ve obezite olmak üzere her türlü hastalıktan mesul olacaklardır. Tabi ki bu mesuliyet maalesef bunları çocuklarına veren ebeveynlere de ait olacaktır. Çok zor değil, ambalajın arkasını çevirin ve lütfen okuyun. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Meyve suyu konsantresi (Elma, Çilek), Meyve püresi (Muz), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Kıvam arttırıcı (Pektin), Renklendiriciler (Siyah havuç konsantresi, Frenk üzüm konsantresi), Aroma vericiler (Çilek, muz), Antioksidanlar (Askorbik asit, Alfa Tokoferol)
🔎Dimes Küçük Prens İçeceği Besin Değerleri
👉Enerji 92 kcal
👉Şeker 21 gr.
👉Yağ 0,28 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri